Warsztaty w Technice Gumy Arabskiej

Guma-arabska-warsztaty1
Od 7 do 13 lipca odbędą się Ogólnopolskie Warsztaty Fotografii w Technice Gumy Arabskiej. Organizatorem szkolenia jest Miejska Instytucja Kultury „DOM MUZ”, warsztaty poprowadzi Marek Grausz. Zapisy przyjmowane są do 25 czerwca.

Marek Grausz propaguje stare techniki fotograficzne, od dwudziestu pięciu lat tworzy w technice „gumy arabskiej”. Jest autorem około pięciuset wystaw indywidualnych, organizował prawie sto plenerów i warsztatów fotograficznych. Najbliższe odbędą się w Toruniu i mają na celu naukę i popularyzację tej starej techniki, która powstała prawie 120 lat temu. Polega ona na świadomym wykorzystaniu efektu fotogarbowania organicznych mieszanin koloidalnych poddanych następnie kontrolowanemu procesowi mikroerozji wodnej.

W trakcie warsztatów każdy powinien wykonać minimum 10 prac formatu 18 x 24 cm. Nauka będzie składała się z kilku etapów w trakcie których uczestnicy m.in. będą przeglądać i wybierać negatywy do wykonania prac w technice gumy arabskiej, sporządzać warstwę gruntującą a także nanosić emulsję światłoczułą na papier i ją naświetlać. Uzyskane fotografie zostaną pokazane na wystawie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zajęcia odbędą się w Miejskiej Instytucji Kultury „DOM MUZ” , ul.Podmurna 1/3. Wszelkie szczegółowe informacje oraz kartę zgłoszenia można otrzymać u prowadzącego warsztaty pod adresem marek.grausz@wp.pl

Zarys szkolenia:

– historia technik szlachetnych,
– omówienie i zaprezentowanie materiałów oraz akcesoriów niezbędnych do wykonania gumy,
– wybór zdjęcia i przygotowanie negatywu stykowego,
– przygotowanie gumy arabskiej i wykonanie emulsji światłoczułej z pigmentem,
– nanoszenie warstwy gruntującej,
– nanoszenie emulsji,
– naświetlanie stykowe,
– wywoływanie,
– klarowanie i końcowe płukanie,
– wykończenie i ekspozycja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.