Leica Oskar Barnack Award w Leica Gallery

Arbugaeva-E_Tiksi2
W warszawskiej Leica Gallery można już oglądać dwa projekty, które zwyciężyły w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2013. Swoje zdjęcia prezentuje Evgenia Arbugaeva i Ciril Jazbec.

Arbugaeva-E_Tiksi3
Evgenia Arbugaeva urodziła się w 1985 roku w Tiksi, małej, odległej miejscowości na północnym wybrzeżu Syberii. Ukończyła Uniwersytet w Moskwie, jest absolwentką International Center of Photography w Nowym Jorku. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach oraz publikowane w magazynach, takich jak Elite Traveller czy Zoom. Po latach edukacji i pracy za granicą wróciła do rodzinnego miasteczka na Syberii. W ten nowy-stary świat wprowadziła ją Tanya, młoda dziewczyna, którą fotografka spotkała podczas swojego pobytu w Tiksi. Tak wspominała …”Dla mnie ten projekt był szansą, aby zobaczyć Tiksi z oczami dziecka, połaczyć teraźniejszoś i wspomnienia. Za czasów ZSRR Tiksi miał być ważnym portem morskim. Wkładano wiele energii w rozwój regionów arktycznych, budowano bazy wojskowe, stacje meteorologiczne, miasta, itp. Po upadku ZSRR, wszystkie te projekty podupadły. Urządzenia są w rozsypce, u nas nie ma żadnego wielkiego portu, jedynie pozostali ludzie”…

Arbugaeva-E_Tiksi1

Arbugaeva-E_Tiksi4
Z kolei Ciril Jazbec  wygrał konkurs  Leica Oskar Barnack Award  w kategorii Newcomer. Jego projekt „Waiting to move” przedstawia życie mieszkańców małej wyspy (400 metrów szerokości i 5 km długości) na północno-zachodnim wybrzeżu Alaski.

Jazbec-C_Waiting1
Wyspa jest stale zagrożona erozją, burzami, niepogodą i wodami rozmarzającej wiecznej zmarzliny, która leży pod cienką warstwą gleby. Zamieszkuje ją Shishmaref – nowoczesna społeczność Eskimosów Inupiaq, która kilka lat temu stała się centralnym punktem światowego zainteresowania mediów. Publikowano zdjęcia domów tonących w morzu. Wyspa stała się symbolem i konkretnym przykładem dramatycznych skutków zmian klimatycznych. Al Gore nazwał ludzi z Shishmaref pierwszymi uchodźcami klimatycznymi, pytał jak ta wspólnota 650 osób ma przetrwać kolejne lata?

Wystawa potrwa do 23 lipca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.