3000 zdjęć MM za ponad 6 mln złotych!

Green-M_1
W ostatnią środę w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum obyła się ostatnia licytacja zdjęć Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene’a, która przez 20 lat należała do Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Nabywcą 3000 fotografii za 6 milionów 400 tysięcy złotych zostało Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Stulecia (d. Ludowa).

Firma, która należy do władz Wrocławia przebiła cenę wywoławczą o 1,4 mln zł. Tym samym został pobity rekord wysokości jednorazowej transakcji na polskim rynku sztuki. Półtora roku temu część kolekcji została sprzedana na listopadowej i grudniowej licytacji za 3,8 mln złotych. Ceny zdjęć zmieniały się średnio o 1000%, padł też rekord – za fotografię Marilyn Monroe w sukni baletowej zapłacono 69 tys. zł

Green-M_2
Inwestycja władz Wrocławia wywołała kontrowersje, amerykańska aktorka stała się gwiazdą czwartkowej sesji rady miejskiej. Decyzji o zakupie bronił prezydent Rafał Dutkiewicz stojąc na stanowisku, że stolica Dolnego Śląska chce przyciągnąć turystów ponieważ w mieście ma powstać muzeum MM. Poza tym przedsięwzięcie to zostanie sfinansowane z nagrody im. Meliny Mercouri przyznawanej miastom, które otrzymują tytuł Stolicy Kultury. To kwota 1,5 mln euro.

Green-M_3
Fotografie Miltona H. Greene’a były częścią majątku nieistniejącego już Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Powstały w latach 1953-1957 i w tym czasie Milton wykonał tysiące zdjęć, zarówno modowych, bacstagowych i na planach filmowych. Towarzyszył aktorce niemal na każdym kroku, dokumentując również jej prywatne życie. Do Funduszu trafiły w dość dziwnych okolicznościach – po śmierci fotografa w 1985 roku jego kolekcję za niespłacone długi przejął amerykański City National Bank, później fotografie kupił grecki finansista Dino Matingas. Prowadził on rozmaite operacje finansowe, był najlepszym specjalistą od prania brudnych pieniędzy. Zaangażował się w różne nielegalne operacje FOZZ. Finansistą zainteresowało się FBI i został aresztowany. W 1992 roku, likwidator FOZZ-u, wniósł przeciwko Matingasowi pozew i żądał zwrotu środków przekazanych mu przez Fundusz na wykup długu. Ten oświadczył, że nie posiada żadnych pieniędzy i w ramach spłaty może przekazać skarbowi państwa cenną kolekcję zdjęć. Została ona wciągnięta do majątku Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. I zlicytowana.

Green-M_4
Milton H. Greene (Milton H. Greengold) urodził się w Nowym Jorku w 1922 roku. Uzyskał stypendium do Pratt Instytut , ale wybrał fotografię. „Terminował” u Elliota Elisofena, był asystentem Louise Emmy Dahl. Stał się fotografem gwiazd, przed jego obiektywem stawały takie sławy jak Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Frank Sinatra , Grace Kelly, Ava Gardner Catherine Deneuve, Marlene Dietrich i Judy Garland. Jego zdjęcia publikowane był w Harper Bazaar i Vogue . Jednak najważniejsza była Marilyn Monroe którą spotkał w połowie 1950 roku. Ich drogi się rozeszły po ślubie MM z Arthurem Millerem.

Green-M_5
Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego powstał w lutym 1989 roku. Jego zadaniem było skupowanie na wtórnym rynku zagranicznych długów PRL po znacznie obniżonych cenach. Fundusz otrzymał na swoje zadania ok. 1,7 mld USD, wydano jedynie około 70 mln dolarów. Afera FOZZ była największą w historii III RP defraudacją środków publicznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.