Bułhak – Malarz Kresów

Malarz kresow1
W czasie pobytu na Wybrzeżu warto zajrzeć do Gdańskiej Galerii Fotografii gdzie jest prezentowana wystawa „Vilna/Wilno/Vilnius i Wileńszczyzna”. Zobaczymy m.in. wykonane w technice bromowej fotografie, karty pocztowe oraz multimedialne wizerunki szklanych diapozytywów autorstwa Jana Bułhaka.

Malarz kresow4
Ekspozycja jest pokazywana do połowy lipca, ale w najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu Rozmowy o Fotografii w ramach którego jest przewidziany wykład kustosza Działu Fotografii MNG Grażyny Goszczyńskiej i pokaz filmu dokumentalnego „Malarz Kresów” w reżyserii Adama Kulika. Jest on pracownikiem lubelskiego oddziału TVP i autorem ponad 3000 filmów dokumentalnych i reportaży m.in. „Hartwig”, „Malarz kresów”, „Fotografowie prowincjonalni”.

Malarz kresow2
Film „Malarz Kresów” jest biografią artystyczną Jana Bułhaka, najwybitniejszego polskiego piktoralisty i twórcy polskiej fotografii artystycznej. Jego twórczość jeszcze do niedawna wzbudzała ostre polemiki i spory wśród krytyków. Nikt nie wywarł takiego wpływu na fotografię polską jak on i nikt nie był z tego powodu tak surowo potem oceniany. Artysta zainteresował się fotografią około roku 1905, jego pierwszym i najdłużej rozwijanym tematem było Wilno. W swoich pierwszych pracach utrwalił klimat starego Wilna – panoramy Starego Miasta, widoki z trzech wzgórz, okolice Ostrej Bramy. Ostatnie zlecenie powstało na zamówienie Wojennej Komendantury Armii Czerwonej w 1944 roku. Zdjęcia przedstawiały miasto wyludnione i pełne gruzów.

Malarz kresow3
Światopogląd Bułhaka wywodził się jeszcze z czasów pozytywistycznego myślenia o roli artysty w społeczeństwie. Miał on pracować w służbie ludu, dla idei pomocy uciśnionym, by nieść oświatę i walczyć o pracę u podstaw. Rolę fotografii dostrzegał więc nowocześnie i
tworzył dla wszystkich ludzi, odrzucając elitarność sztuki. Zmarł na posterunku – podczas kolejnej swojej wyprawy po kraju z aparatem fotograficznym w Giżycku w 1951 roku.

Malarz kresow5
Przed spotkaniem trzeba zaznajomić się z wystawą. Są prezentowane fotogramy Ostrej Bramy, Pałacu Biskupiego, Uniwersytetu Stefana Batorego z przyległym dziedzińcem Piotra Skargi i Marcina Poczobutta.. Zobaczymy też 40 szklanych diapozytywów przedstawiających widoki okolic podwileńskich. Obok zdjęć są wyłożone publikacje Bułhaka, takimi jak: „Wędrówki fotografa w słowie i obrazie” (1935), czy „Fotografia ojczysta” (1951).

Impreza odbędzie się 3 lipca 2014 roku o godzinie 18. Wstęp jest wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsca pod nr. telefonu: 58 301 71 47, lub mailowo ggf@mng.gda.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.