Wschodnia 2014

wschodnia
Za tydzień rozpoczyna się festiwal fotograficzny ,,Wschodnia 2014”. Jest to trzecia odsłona projektu Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. W programie znajdziemy spotkania autorskie oraz 6 wystaw fotograficznych poruszających szeroko pojęty temat wschodu. Największym wydarzeniem stanie się wystawa fotografii „Świt” zmarłego Jerzego Lewczyńskiego.

Tegorocznym głównym wątkiem Festiwalu będzie sprawa ukraińska, a w szczególności Majdan który zaistniał jako polityczny i społeczny fenomen i od razu stał się wydarzeniem międzynarodowym. Zobaczymy ekspozycję zdjęć kijowskiego Fotoklubu 9×12 („Kroniki Majdanu”). Członkowie tej grupy nie mieli możliwości rejestrowania wydarzeń w Kijowie na równi z zawodowymi fotografami. Nie brali udziału w walkach, jak też nie spędzali nocy na barykadach. Swoimi fotografiami dokumentowali życie zwykłych mieszkańców stolicy w tych dramatycznych i niezwykłych chwilach, ich solidarność z protestującymi oraz stałą gotowość do ofiarnej pomocy. Zdjęcia pokazują m.in. centralny plac Kijowa który stał się symbolem walki o sprawiedliwość a także integrację obywatelską oraz solidarność wszystkich grup narodowościowych która była ważnym  źródłem siły obywatelskiego protestu.

wschodnia2
Obok zdjęć kijowskiego Fotoklubu 9×12 będzie można zobaczyć indywidualną wystawę Grzegorza Pastuszaka („Galeria ludzi Majdanu“), Autor jest absolwentem Wyższej Szkoły Biznesu, ale fotografia jest jego pasją, którą zajmuje się profesjonalnie od kilku lat. W styczniu 2014 wyjechał na koncert m.in. z Pawłem Kukizem, który – jak inni polscy artyści – mieli w Kijowie dać koncert „Polska za wolną Ukrainą”. Koncert odwołano, ale Grzegorz Pastuszak zrobił całą masę fotografii, dokumentujących wydarzenia w Kijowie.

Planowana jest też ekspozycja zdjęć Wojtka Lembryka pt Morze Gościnne. Opowiada ona o Morzu Czarnym, o gruzińskiej części morza, o ludziach mieszkających na wybrzeżu i o ludziach tam pracujących. Ukazuje nam morze przed letnim sezonem w oczekiwaniu na gości i turystów, jednocześnie opowiada o trudnej historii tego małego kraju, nieodległej wojnie domowej i konflikcie zbrojnym w Abchazji. Z kolei prezentacja prac Jerzego Lewczyńskiego w Ratuszu zostanie ułożona w formie pierwszoosobowej opowieści o zderzeniach autora z powojenną rzeczywistością.

wschodnia3
Harmonogram wystaw:

• 9 lipca, godzina 17:00, Galeria Fotografii Ratusz, Jerzy Lewczyński – „Świt”
• 9 lipca, godzina 17:30, Rynek Wodny, wystawa zbiorowa ZTF – „Wschodnia”
• 10 lipca, godzina 15:30, Książnica Zamojska, Fotoklub 9×12 – „Kroniki Majdanu”, Grzegorz Pastuszak – „Galeria ludzi Majdanu”
• 10 lipca, godzina 16:45, Galeria Fotografii Stylowy, Andrij Chekanovskyi – „Stara Ukraina – Tradycje w teraźniejszości”
• 10 lipca, godzina 17:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy, Wojtek Lembryk – „Morze gościnne”
• 10 lipca, godzina 17:30, Galeria Okrąglak, Fotoklub 9×12 – Tradycja Ukrainy

Wystawy będą czynne od 9 lipca do 9 sierpnia 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.