AlterDIASTAR 2014

Alterdiastar2013
Zakończyły się V Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne alterDIASTAR im. Andrzeja Zatorskiego. Tym razem impreza miała miejsce w Lubinie. Warsztaty prowadził Jerzy Kosiński, był obecny też Jerzy Mąkowski.

To już kolejna edycja tej dość popularnej inicjatywy fotograficznej. Rok temu warsztaty miały miejsce w Świdniku, a dwa lata temu w Kutnie. Są one kontynuacją starachowickiego „Diastaru” który wystartował w 1982 roku i dość szybko zyskał sobie popularność wśród fotografów. Z biegiem lat impreza nabrała charakteru ogólnopolskiego z programem zawierającym plener, warsztaty i konkurs. Od początku organizatorzy współpracowali ze znanymi fotografami, m.in. Pawłem Pierścińskim i Jerzym Mąkowskim, a patronat nad Diastarem sprawował ZPAF. Ostatnio warsztaty odbywały się w leśnym Ośrodku Wczasowym „Oczko” niedaleko Starachowic.

Alterdiastar2014
Tegoroczny AlterDIASTAR rozpoczął się 1 lipca. Jego organizatorem było Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, a bazą siedziba Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie. Uczestnicy byli zakwaterowani w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. W trakcie pięciu dni fotografowali oni m.in. kopalnie i huty miedzi i Lubin. Z pewnością najciekawszym punktem był zjazd do kopalni ponad 1000 m w głąb ziemi i rejestrowanie  pracy górników przy wydobyciu i transporcie na powierzchnię rudy miedzi. Była wycieczka do klasztoru Cystersów w Lubiążu, odbyły się też szkolenia z fotografii przyrody oraz fotografowania obiektów sakralnych i zabytkowych. Joanna Borowska z Warszawy opowiadała o fotografii archeologicznej.

Czupryniak-D_alterdiastar1 Jablonski-M_alterdiastar1 Kempny-M_alterdiatar1
Zwyczajem tej imprezy są konkursy na najlepsze zdjęcia wykonane na Warsztatach. W tym roku organizator przygotował aż 3 tematy: „Portret kopalni”, „Portret huty” i „Portret miasta”. Najlepszym zdjęciem w pierwszej kategorii okazała się praca Anny Midera – Żydek, w drugiej Marka Kempego, a w trzeciej Pawła Rauka.

alterdiastar2014_2
alterdiastar2014_3
Dwie godziny temu  impreza zakończyła się. Kolejna edycja AlterDIASTARU za rok. Tym razem w innym mieście. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.