Arca-Swiss 4×5 Ansela Adamsa na aukcji

Ansel-Adams-camera1
Aparat wielkoformatowy Ansela Adamsa został wystawiony na sprzedaż. To Arca Swiss 4×5, tym sprzętem artysta fotografował od 1964 do 1968 roku. Licytacja odbędzie się 9 lipca, cena wywoławcza została ustalona na 300 tysięcy USD.

Aukcję przeprowadzi firma Revival która handluje m.in. zabytkowymi aparatami Leica. Oferta sprzedaży już wzbudziła zainteresowanie wśród japońskich kolekcjonerów. Kwota za którą ma być sprzedana kamera jest wysoka, na rynku wtórnym cena niezbyt używanego korpusu Arca Swiss 4×5 wynosi około 1000 USD. Aparat Adamsa jest nadal w doskonałym stanie, według opisu obecnego właściciela „mieszek nie przepuszcza świata, migawka również działa prawidłowo”.

Ansel-Adams-camera2
Ansel Adams swój pierwszy aparat otrzymał w 1916r. w czasie pobytu w Parku Narodowym Yosemite. Był to Kodak Brownie, który sprezentował mu ojciec. W czasie swojej debiutanckiej podróży na pustynię w 1920 roku miał ze sobą kamerę Kodak Vest Pocket. Artysta był „maniakiem” perfekcji, przez wiele lat miał bardzo dobre układy z Kodakiem i używał wyłącznie produktów tej firmy. Były to filmy Kodak Tri-X obrabiane w wywoływaczu Kodak HC-110. Potrafił też godzinami czekać na właściwie światło i wiele razy mógł wracać w to samo miejsce, aby w końcu zrobić zaplanowane zdjęcie. Doskonałości i niezawodności wymagał także od sprzętu. którym się posługiwał. Używał wielkoformatowych kamer 4 x 5, 8 x 10, panoramicznych 7 x17, Horsemana 4×5, a także Zeissa Milliflexa i Koniflexa.

Adams_Arca-Swiss
Adams zmienił aparat w 1968 roku na Sinara. Dotychczasowy sprzęt przekazał swojej asystentce Liliane DeCock. Po jej śmierci w 2013 roku aparat odziedziczył jej syn. I tym sposobem Arca-Swiss 4×5 znalazła się na aukcji.

Kamera Adamsa nie jest jedynym aparatem wystawionym do sprzedaży. Jest jeszcze Leica IIIc należąca do Willarda D. Morgana (fotografa, redaktora magazynu Life, szefa działu fotografii Muzeum Sztuki Nowoczesnej  MOMA), Calumet 4×5 Douglasa Morgana, oraz dużo sprzętu Liliany m.in. Leica M5, Zeiss Hologon, Leica MDa, Mamiyaflex C2 i Rolleiflex SL66.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.