Nie boję się nocy – jestem Bompo

Kotlarska-M_Bompo1
W środę w warszawskiej w Galerii Obok ZPAF odbędzie się otwarcie wystawy „Nie boję się nocy – jestem Bompo”. Ekspozycja jest fragmentem projektu, który był pokazywany na festiwalach fotograficznych Delhi Photofestival, Xishuangbanna Photo Festival 2014, oraz w galerii Siddartha Arts Gallery w Kathmandu. Został on już nagrodzony w ostatniej edycji konkursu BZ WBK Press Photo w kategorii: Życie codzienne – reportaż”.

Autorem zdjęć jest Marta Kotlarska która przybrała artystyczny pseudonim Martushka Fromeast. Ukończyła ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin’s College of Arts and Design w Londynie. Jest zainteresowana problematyką storytellingu jako fenomenu grupowego, jej pokazywany projekt opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu.

Kotlarska-M_Bompo2
“Se bompo, se, se” oznacza w Tamang ‘mój szaman, mój, mój”. Cytat pochodzi z piosenki śpiewanej podczas corocznej pielgrzymki w czasie święta Janai Purima i jest sposobem na okazanie szacunku Bompos jako duchowym przewodnikom społeczności. Autorka przez ponad cztery miesiące mieszkała w małej wiosce w nepalskich himalajach – Syafrubesi i miała szczęście zetknąć się blisko z ludźmi nazywanymi – Bompo i Jhankrisami (szamanami). Pozwolono jej uczestniczyć w rytuałach leczniczych oraz całonocnych pudźas, obrzędach oczyszczających ciało z chorób i demonów.

Kotlarska-M_Bompo3
Tajemne rytuały odbywają się w prywatnych domach, często nocą. Umiejętności szamańskie przekazywane są często z ojca na syna. Szamani często w dzieciństwie spędzają jakiś czas samotnie w lesie, medytując i ucząc się od mitycznego ducha lasu. „…Podczas mojego 4-miesięcznego pobytu w Syafrubesi byłam zainteresowana procesem transformacji jaki zachodził od zwykłej osoby do mediatora w świecie duchowym – szamana. Poprosiłam szamanów by pozowali mi do zdjęć w swoich mieszkaniach, trzymając swój szamański atrybut”…wyjaśniała autorka.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 29 sierpnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.