Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z NAC

Siemaszko-Z_warszawa5
Jutro przy skwerze ks. J. Twardowskiego mieszczącym się u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej zostanie otwarta plenerowa wystawa „Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z NAC”. To opowieść o życiu w Warszawie w latach 50., 60. i 70.

Czego tam nie ma… Są zdjęcia z odbudowy Starówki, czy Teatru Wielkiego, V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 r., czy wreszcie fotografie samochodów oraz autokarów parkujących na placu Zamkowym. Zobaczymy też fotoreportaż z trasy autobusu nr 132 i słynne barwne zdjęcia przechodniów wykonane przy ul. Nowy Świat w 1959 r.

Siemaszko-Z_warszawa1
Zbyszko Siemaszko pochodził z rodziny wileńskich fotografów. Jego rodzinny zakład fotograficzny został założony w 1919 roku przez Leonarda Siemaszko. Po wojnie został przeniesiony do Warszawy i obecnie jest prowadzony na Ochocie przez prawnuka Leonarda – Filipa. Zbyszko od 1953 do 1969 roku był fotoreporterem tygodnika „Stolica”.  Wiele swoich prac poświęcił Warszawie – architekturze, powojennej odbudowie, mieszkańcom oraz ważnym wydarzeniom. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie. Jest autorem słynnego reportażu z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), czy koncertu Marleny Dietrich (1964). Fotografował wszystko dookoła: lokatorów Muranowa, obchody pierwszomajowe, centralne dożynki, czy wreszcie zalaną ulewnymi deszczami ulicę Puławską w Warszawie. Jego zdjęcia przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym i udostępniane.

Siemaszko-Z_warszawa3
Eksponowane fotografie zostały wybrane ze zbioru liczącego prawie 6000 prac. Spośród nich wybrane zostały te dotyczące Traktu Królewskiego.  Zwiedzający wystawę zobaczą jak prezentował się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Starówka w latach 50., 60. i 70. Zobaczymy nie tylko warszawską architekturę, lecz także portrety przechodniów i obrazy dokumentujące stołeczną codzienność.

Siemaszko-Z_warszawa4
|
Siemaszko-Z_warszawa2
Wystawa czynna do 28 lipca 2014 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.