Droga przez Polskę

Droga_przez_Polske4
Idealna propozycja na lato – za parę godzin w Starej Galerii ZPAF w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy fotoreporterów skupionych wokół Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga”. To ta sama ekspozycja która do niedawna była pokazywana w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Droga_przez_Polske2
Najwcześniejsze zdjęcia pochodzą z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale przeważają obrazki z lat 70, gdy fotografia reportażowa przeżywała najlepszy okres i odgrywała ważną rolę w polskiej prasie. Wszystkie fotogramy zostały wykonane podczas reporterskich wyjazdów w teren i i przeleżały później w różnych archiwach. Kuratorem wystawy jest Hanna Musiałówna która tak dobierała zdjęcia tak, by pokazać ludzi „w drodze”. Powstał więc portret Polski sprzed półwiecza, jej mieszkańców, ich obyczajów i zachowań. Tak jak zmieniały się technologie budowy dróg, tak zmieniali się również ich użytkownicy, środki transportu i obyczaje. Wraz z rozwojem infrastruktury, zmianami ekonomicznymi i europejskim dobrobytem z polskich dróg razem z ludźmi zniknęło życie.

Droga_przez_Polske3
„W latach 70. dla fotoreportażu nastał dobry czas – pisze Hanna Musiałówna  – Ilustrowane tygodniki, oprócz państwowotwórczych tematów, poruszały ważne problemy społeczne. (…) Fotoreporterzy wędrowali po kraju, a czasem po zaprzyjaźnionych republikach, w poszukiwaniu ludzkich tematów, których pod dostatkiem dostarczało życie”. I dodaje z nutką żalu: „W latach 70. Człowiek z prasy był kimś. Zawód nobilitował. (…) Zintegrowane środowisko pasjonatów reportażu traktowało pracę jako sposób na życie. Dziś doceniamy wartość dokumentalną tej fotografii”.

Droga_przez_Polske1 Droga_przez_Polske5
W wystawie biorą udział:: Jan Anderman, Jacek Barcz, Stanisław Ciok, Wojciech Druszcz, Jan Dunin-Borkowski, Leszek Fidusiewicz, Aleksander Jałosiński, Irena Jurkiewicz, Witold Jurkiewicz, Dobrosław Kostkowski, Jacek Kucharczyk, Stanisław Kulawiak, Andrzej Łada, Maciej Musiał, Marian Musiał, Hanna Musiałówna, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski, Piotr Sawicki, Mieczysław Świderski, Marek Szymański, Przemek Wierzchowski, Krzysztof Wojciewski.

Wystawa będzie czynna do 26 sierpnia 2014. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.