Hasselblad CFV-50c

HasselbladCFV-50c_3
Szef Hasselblada Ian Rawcliffe prowadzi rozsądną politykę. Jego firma nie wypuszcza już klonów aparatów Sony jakim jest np. Lunar, czy Stellar, ale stara się skupić się na produktach które mogą być synonimem jakości obrazu i nowatorskich rozwiązań technologicznych.Do tego rodzaju sprzętu można zaliczyć nową przystawkę cyfrową o symbolu CFV-50c.

Jest ona dedykowana do kamer systemu Hasselblad V (produkowanych od 1957 roku). Wprawdzie niedawno firma ogłosiła koniec tej linii z powodu malejącego popytu (kliknij link), ale na rynku jest dość tych aparatów. „…Nasze badania wykazały, że mimo, że modele serii V nie są już produkowane, to istnieje duży popyt ze strony naszych oddanych użytkowników, którzy chcą w dalszym ciągu korzystać ze swoich klasycznych kamer, ale również pragną mieć dostęp do naszych najnowszych technologii..” powiedział dwa dni temu prezes Hasselblada. Zapomniał jednak wspomnieć, że oddanym użytkownikiem powinien być bogaty klient gdyż nowa ścianka kosztuje około 15.000 USD.

HasselbladCFV-50c_1
Przystawka została wyposażona w matrycę CMOS o wymiarach 43.8×32.9 mm i rozdzielczości 50 mln. pikseli. Pracuje ona z czułościami ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 oraz 6400, oferuje 16-bitowy zapis informacji o kolorze. W trakcie fotografowania powstają pliki o wielkości 8272 x 6200 pikseli które można zapisać w formacie RAW 3FR (około 65 MB), 8-bitowym pliku TIFF (154 MB) lub JPG. Urządzenie współpracuje z kartami pamięci CF typu II z prędkością zapisu powyżej 20 MB / s.

HasselbladCFV-50c_2
Zakres czasów naświetlania jest dość szeroki i wynosi od 1/800 sekundy do 12 minut. Jest możliwy tryb zdjęć seryjnych pozwalający na fotografowanie z częstotliwością 1,5 kl/s. Z urządzeniem można komunikować się za pomocą 3-calowego ekranu TFT o dużej rozdzielczości i 24 bitową głębią kolorów. Przystawka ma nowy układ menu i ułożenie przycisków, fotografowie mogą teraz korzystać z wizjera PM90 i PME90 (łatwiej wtedy wykonywać zdjęcia w pionie)

Bateria Sony InfoLITHIUM L starcza na około 8 godzin fotografowania. W zestawie będzie sprzedawane oprogramowanie Phocus pozwalające na sterowanie przystawką z poziomu komputera. Urządzenie którą zyskało już sobie miano „Powrotu do przyszłości” waży bez baterii i karty CF 530 gramów. Wymiary: 90 x 92 x 57 mm.

Pierwszym „zewnętrznym” fotografem który testował nową przystawkę był młody niemiecki portrecista Arne Weychardt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.