Powstanie Warszawskie. W 70. rocznicę

Braun-S_powstanie2
W piątek, 1 sierpnia obchodzimy 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowano wystawy oraz inne wydarzenia. O godzinie 17 w Dolnośląskiem Centrum Fotografii Domek Romański zostanie otwarta ekspozycja prac wybitnych fotografików, autorami zdjęć są: Stefan Bałuk, Sylwester Braun ps. Kris, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński. Szkoda że zabrakło tam prac m.in. Jerzego Zarzyckiego (ps. „Pik”) i Stanisława Bali (ps.„Giza”).

Tomaszewski-J_powstanie1
Zdjęcia pokazywane na wystawie należą do jednych z najwybitniejszych fotografii dokumentujących Powstanie Warszawskie. Nie mogą jednak przekazać, nawet w najmniejszym stopniu, ogromu bohaterstwa i jednocześnie skali tragicznych wydarzeń tamtych dni. Podczas dwumiesięcznych walk zniszczeniu uległa 1/4 zabudowań lewobrzeżnej Warszawy. Zginęło około ponad dwieście tysięcy osób.

Baluk-S_powstanie1
Za dokumentację powstania odpowiadał Referat Fotograficzny Biura Informacji i Propagandy AK. Powstał on w 1942 roku, fotoreporterzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku współpracowali z działem filmowym, prasowym i radiowym. Do zdjęć byli dobrze przygotowani – używali małoobrazkowych lajek, a naświetlone negatywy przekazywali do laboratorium fotograficznego które mieściło się w sklepie ze sprzętem fotograficznym przy ul. Mazowieckiej 8. Niektórzy z fotoreporterów których zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie (np. Sylwester Braun) nie byli szkoleni do działań wojennych, bo dołączyli do Referatu dopiero w pierwszych dniach walk powstania 1944.

Tomaszewski-J_powstanie2
Stefan Bałuk
, fotoreporter wojenny, jeden z 89 cichociemnych – uczestników powstania warszawskiego. Walczył w plutonie „Agaton” batalionu „Pięść” Zgrupowania „Radosław” na Woli, Starówce i Żoliborzu.

Sylwester Braun ps. „Kris”. Był fotoreporterem Referatu Fotograficznego BIP AK. Podczas powstania uwidaczniał oddziały powstańcze i ludność cywilną w Śródmieściu. Fotografował seriami (np. eksplozja pocisku na Prudentialu) i zazwyczaj nie robił zdjęć pojedynczych.

Tadeusz Bukowski ps. „Bończa”. Był fotoreporterem Referatu Fotograficznego BIP AK. W czasie powstania fotografował w rejonie Powiśla i północnego Śródmieścia.

Wiesław Chrzanowski ps. „Wiesław”. Uczestniczył w walkach powstańczych na Starym Mieście i Śródmieściu. Był żołnierzem kompanii „Anna” w batalionie „Gustaw”.

Jerzy Tomaszewski ps. „Jur”. Był fotoreporterem i korespondentem z ramienia Delegatury Rządu na Kraj. W czasie powstania fotografował na Powiślu, w Śródmieściu północnym i południowym oraz na bliskiej Woli.

Leonard Sempoliński. Fotografował Powstanie Warszawskie na Starym Mieście.

Braun-S_powstanie1
Zdjęcia pochodzą z kolekcji prywatnej, barytowe odbitki były punktem wyjścia do stworzenia wielkoformatowych wydruków, które jeszcze dobitniej ukazują tragizm powstańczych dni, skalę ludzkich dramatów, śmierci i zniszczeń miasta. Ekspozycja potrwa do 27 września 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.