Agfa CT Precisa 100

Agfa-Precisa_1
Negatywów sprzedaje się mało, do rzadkości należą tzw. slajdy. W internetowym sklepie Lomography.com od pewnego czasu można kupić diapozytyw Agfa CT Precisa 100. To jedyny materiał odwracalny dawnej Agfy jaki jest tam sprzedawany.

Agfa CT Precisa została zaprezentowana w 1998 roku. Diapozytyw był oferowany w dwóch czułościach (ISO 100 i 200) i był następą popularnych „CT-ixów“. Współczynnik wielkości ziarna RMS wynosił 10. W porównaiu z podobnymi materiałami dostępnymi wówczas na rynku (Fujichrome Sensia II 100, Kodak Elite Chrome 100, Konica Chrome R-100) Agfa miała małą tolerancję na błędy naświetlenia i najwęższy zakres czasów ekspozycji, przy których nie jest wymagana korekcja barwy (1/10000 sek. do 1 sek). Pięć lat później dostępna była poprawiona wersja. Zwiększono ostrość w światłach i cieniach obrazu, ilość rejestrowanych odcieni, materiał miał lepszą neutralność skali szarości. Po zmianach w Agfie (przeniesienie działu fotograficznego do nowej firmy AgfaPhoto) zmodyfikowano opakowanie.

Agfa-Precisa_2
Agfa CT Precisa jest przeznaczona fotografowania w oświetleniu o temperaturze barwowej 5500 K (światło dzienne). Jednak zwolennicy Lomografii mogą być zawiedzeni, bo w porównaniu do np. Fujichrome Tungsten 64T Type II nie osiągnie się takich efektownych zaniebieszczeń. Można oczywiście użyć filtrów korekcyjnych, ale ciekawe wyniki uzyskuje się przy tzw. crossie (wywołaniu w procesie C-41 zamiast E-6).

Materiał typu 135-36 kosztuje 8,90 USD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.