Fotografia Dzikiej Przyrody

Greg-du-Toit1
Będąc w Karkonoszach warto zobaczyć wystawę zdjęć które zwyciężyły w ostatniej edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year 2013. Fotografie są prezentowane w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie.

Konkurs jest organizowany przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Odbywa się od 1965 roku i obecnie jest najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Wystawa pokonkursowa zawsze przyciąga tłumy zwiedzających. Cele organizatorów konkursu i wystawy ją czytelne – starają się oni inspirować nowego pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość.

Paul-Souders1
Pokazywana w Szklarskiej Porębie ekspozycja w składa się ze zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w 16 kategoriach. Można też zobaczyć prace które otrzymały 2 nagrody specjalne. A rywalizacja była zacięta – w ostatniej edycji do „współzawodnictwa” stanęło ponad 4 tys. autorów z 96 krajów, przedstawiając ponad 43 tys. swoich prac. To trochę mniej niż w edycji 2012 (4461 fotografów zgłosiło ponad 48 tys. swoich prac), ale poziom jest nadal wysoki.

Mateusz-Piesiak1
Po raz kolejny na wystawie znajdują się prace wykonane przez polskich fotografów. Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, pt. Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „15 – 17 lat”. Warto zaznaczyć, że Mateusz dwa lata temu zdobył w omawianym obecnie konkursie tytuł „Young Wildlife Photographer of the Year”. Jego zdjęcie „Pester Power” tego obecnie 17 letniego licealisty z Wrocławia przedstawiało amerykańskie ostrygojady brunatne walczące o pożywienie na wyspie Long Island, nieopodal Nowego Jorku.

Joe-McDonald1
O samej wystawie był już umieszczony wpis (kliknij link), warto więc zachęcić wszystkich do nadsyłania zdjęć na ten konkurs. Z naszego kraju zawsze bierze udział około pięćdziesięciu fotografów. I zawsze zdobywają nagrody np. rok temu Cezariusz Andrejczuk za pracę „Tańczące brzozy” otrzymał Wyróżnienie w kategorii Botaniczne Królestwa (Botanical Realms), a Bartek Kosiński (syn Renaty i Marka Kosińskich) zdobył I Nagrodę w kategorii Do 10 Lat (10 Years and Under) za fotografię „Lot o świcie”. I nie chodzi tu o prace które wymagają wielkich nakładów sił i środków. Często wygrywają zdjęcia które zostały wykonane w zwyczajnych momentach. Ale zawsze podnoszą na duchu i stawiają pytania dotyczące relacji człowieka i przyrody.

Ekspozycja będzie prezentowana do 2 września, później zobaczą mieszkańcy Bytomia, Bydgoszczy, Warszawy, Szczecina i Wrocławia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.