Pentax K-S1. Aparat z diodami LED.

Pentax-k-s1_12
O tym modelu wiedziano od dawna. Firma co jakiś czas pozwalała na kontrolowane „przecieki”, tak więc informacje i zdjęcia były dostępne wśród zainteresowanych już od jakiegoś czasu (kliknij link). Zaprezentowany dzisiaj Pentax K-S1 to typowa, amatorska lustrzanka. Wyróżnia się kilkoma szczegółami, jednym z nich jest, umieszczony na gripie, panel z diodami LED.

pentax-k-s1_11
Koncern Ricoh Imaging nie ma pomysłu na walkę z Canonem czy Nikonem. Kiedyś firma należała do czołówki przedsiębiorstw branży fotoptycznej. Takie modele jak Pentax Spot-Matic, Pentax K, Pentax LX, Pentax ME-F, czy Pentax 645 stały się „kamieniami milowymi” fotografii. Obecnie produkowane jej lustrzanki czy bezlusterkowce nie są przełomowe, więc sprzęt nie sprzedaje się jakoś rewelacyjnie (może z wyjątkiem K-3).  Firma wprowadza różne pomysły które mają poprawić wyniki, od pewnego czasu oferuje np. aparaty w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Można zamówić lustrzankę z niebieskim gripem, czy zieloną tylnią ścianką. Niczym klocki Lego.

pentax-k-s1_9
Pokazany dzisiaj Pentax K-S1 jest kontynuacja pomysłu. Nowy aparat będzie można kupić w dowolnej kombinacji kolorystycznej, atrakcyjność modelu mają podkreślać, niczym w neonie nocnego lokalu, świecące diody LED. Spełniają one jedynie rolę informacyjną, pulsują i zmieniają barwy. Następuje to w pewnych okolicznościach np. po przełączenia się z trybu fotografowania na rejestracje wideo, po włączeniu samowyzwalacza czy w czasie fotografowania gdy uruchomiona jest funkcja rozpoznawania twarzy. Warto też wspomnieć o drugim, dość nietypowym rozwiązaniu. Z tyłu aparatu znajdziemy obok wyświelacza LCD tarczę zmiany trybów pracy na której aktualnie używany jest podświetlony. Jeżeli taki pomysł konstruktorów jest jeszcze do przyjęcia, to umieszczenie panelu LED z przodu aparatu należy chyba uznać za pomyłkę. Kolory niosą informacje która jest prawdopodobnie przeznaczona dla osób fotografowanych a nie dla fotografa. Pochłonięty komponowaniem kadru, czy ustawianiem parametrów ekspozycji może nie zauważyć całej ferii barw.

pentax-k-s1_10
Oprócz powyższych rozwiązań Pentax K-S1 niczym szczególnym się nie wyróżnia. Zgodnie z obecnymi wymaganiami można nim sterować za pomocą urządzeń mobilnych. Aparat został zaopatrzony w precyzyjny i szybki 11-punktowy system AF SAFOX IXi+, za prawidłowa obróbkę sygnału odpowiada procesor obrazu Prime MII. Nowa lustrzanka posiada wizjer optyczny kryjący 100% kadru, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 tysięcy punktów oraz matrycę CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości 20 mln. pikseli. Sensor pozbawiony jest filtra antyaliasingowego. Migawka aparatu pozwala na najkrótszy czas naświetlenia wynoszący 1/6000 s., jest możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z częstotliwością do 5,4 kl./­s. Aparat nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, zapisuje też pliki w formacie RAW.

Pentax K-S1 będzie dostępny w cenie około 800 USD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.