Minął wiek. Historia według Tomka Sikory

Sikora-T_minal-wiek1
Już w poniedziałek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Tomka Sikory pt. Minął wiek.

Tomek Sikora lubi tytuły rocznicowe. W kwietniu, w Ney Gallery, była prezentowana była jego wystawa „Minął rok”. Jest to jego „zapis stanu ducha”, artysta fotografował siebie przez przez 365 dni. Natomiast na ekspozycję w Krakowie składają się czarno-białe portrety 100 osób urodzonych w kolejnych latach istnienia Hotelu Francuskiego który został otwarty w 1912 roku. Fotografie, które został;y wykonane we wnętrzach budynku, są wzbogacone informacjami o najważniejszych wydarzeniach w Polsce i na świecie, a także krótkimi wypowiedziami portretowanych. Pierwszym fotografowanym jest profesor AGH Adam Bielański który urodził się w tym samym roku kiedy hotel został oddany do użytku. W październiku tego roku Firma Księgarska Olesiejuk wyda album ze zdjęciami.

Sikora-T_minal-wiek2
Nie za bardzo wiadomo jaki jest związek Tomka Sikory z tym budynkiem i jaki sens ma otwieranie „rocznicowej” wystawy w 2014 roku. Należy przyznać, że przed I Wojną Światową Hotel nazwany Francuskim był najnowocześniejszym tego typu budynkiem w Krakowie. Wyposażono go w pocztę pneumatyczną, telefony, oświetlenie elektryczne, cichobieżne windy, centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną bieżącą wodę w pokojach. Z historą Polski był związany niespecjalnie z wyjątkiem zjazdu założycielskiego ówczesnego Polskiego Komitetu Olimpijskiego w 1919 roku i próbą zamachu na Bolesława Bieruta. Za to klientów miał znakomitych – nocował tam Antoni Słonimski, Leopold Tyrmand, Jan Kiepura, Artur Rubinstein i Witold Małcużyński. Przyjeżdżali też dygnitarze: marszałek III Rzeszy Herman Goering, Józef Cyrankiewicz, Bolesław Bierut oraz książę rumuński Karol. Ale czy są to dostateczne powody do realizacji wystawy?

Ekspozycja zbiega się z toczącym się postępowaniem upadłościowym właściciela hotelu. Upaństwowiony po wojnie, w 2011 roku został kupiony przez spółkę Emir 19. Na stulecie została zorganizowana prawdziwa feta, ale w październiku 2013 sąd ogłosił upadłość firmy – przestała bowiem spłacać raty kredytu. W czerwcu tego roku syndyk został przymusowym zarządcą obiektu.

Wystawę będzie można oglądać do 14 września.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.