Travel Photographer of the Year 2014. Zbliża się termin nadsyłania prac

tpoty2014
Trwa międzynarodowy konkurs fotograficzny Travel Photographer of the Year 2014, Zdjęcia będą przyjmowane do 1 października, tradycyjnie zwycięzca otrzyma tytuł fotografa roku, 2,5 tysięcy funtów oraz zestaw skrzynek różnych gatunków whisky Cutty Sark. Do zdobycia są także inne nagrody finansowe i rzeczowe.

Allen-T_-tpoty2013_2
Wśród fotografów Travel Photographer of the Year cieszy się, podobnie jak Konkurs Fotografii Dzikiej Przyrody (Wildlife Photographer of The Year), dość dużą renomą. Przedsięwzięcie przebiega pod patronatem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. W poprzedniej edycji
nagrodzono ponad 150 zdjęć w dwunastu kategoriach które miały jeden wspólny temat – „Crowded Planet” (Zatłoczona planeta). Pierwsze miejsce zdobył brytyjczyk Timothy Allen. Jury wyróżniło go za zdjęcia pokazujące życie Dogonów w Mali i święto La Fete de Créppisage (kładzenia zaprawy na błotny meczet w Djenné). Wśród jego prac największe wrażenie musi budzić czarno-biały reportaż wykonany w Wielkim Meczecie który jest największą glinianą budowlą sakralną świata (zdjęcia powyżej i poniżej). Jury doceniło „jego zdolność do opowiadania historii, różnorodność kadrów i spójność stylu oraz konsekwentnie wysoki poziom”.

Allen-T_-tpoty2013_1
Warto zaznaczyć, że Allen wykonuje zdjęcia od 20 lat i jest przykładem osoby która nigdy się nie zraża niepowodzeniami. Ten 42-letni były zootechnik od lat wysyłał swoje prace na konkurs TPOTY i kilkukrotnie nawet zajął pierwsze miejsce w różnych kategoriach. Nigdy jednak nie zgarnął głównej nagrody. Podobnie było dwa lata temu gdzie zdobywcą tytułu Fotograf Roku został także brytyjczyk Craig Easton za dwa zróżnicowane zestawy zdjęć. Pierwszy z nich “Dreich” ukazywał sztorm na szkockim wybrzeżu, a drugi składał się z graficznych, czarno-białych obrazów Paryża. Należy podkreślić, że konkurs jest podzielony na kilka kategorii tematycznych, w ostatnich latach wśród nagrodzonych znalazło się wiele osób z naszego kraju m.in. Michał Jastrzębski, Małgorzata Pióro, Maciej Duczyński i Krystyna Szulecka.

Allen-T_-tpoty2013_5 Allen-T_-tpoty2013_3
Travel Photographer of the Year 2014 ma charakter otwarty i jest adresowane zarówno dla zawodowców, jak i osób związanych z fotografią amatorsko. Można zgłaszać zestawy (portfolia) w następujących kategoriach: „Ludzie i Kultura – Plemiona”, „Natural World – Ziemia, powietrze, ogień, woda”, „Twórcze podróże – Spirit of Adventure”. Będą też przyjmowane zdjęcia pojedyńcze („Wild & Vibrant”, „Zdjęcia cz-b”, „One Moment”)/ Z kolei kategoria „Nowy talent”, przeznaczona jest dla amatorów, którzy po raz pierwszy wyruszają w fotograficzną podróż. Jest też kategoria dla filmowców „Travel Shorts” oraz Young Travel Photographer of the Year, która jest przeznaczona dla osób do 18 roku życia.

Allen-T_-tpoty2013_4
Udział w konkursie jest płatny i wynosi średnio 7,5 funta za kategorię. Zdjęcia będą przyjmowane poprzez stronę http://www.tpoty.com/awards/enter-online. Fotografie muszą spełniać pewne warunki techniczne: tj. powinny być minimalnej wielkości 30cm x 25cm (3600 pikseli po dłuższym boku) przy 300dpi, ale wcześniej prace należy zmniejszyć do 800 pikseli. Wielkość poj.pliku nie może przekroczyć 1 MB, należy go odpowiednio nazwać np. nazwisko_nazwakategorii_image1.jpg. Można też nadsyłać nieoprawione powiększenia (wydruki), ich długość nie może przekroczyć 30 cm. Należy je z tyłu odpowiednio opisać podając nazwisko, narodowość, adres, e-mail, miejsce wykonania fotografii, parametry ujęcia. Do prac należy dołaczyć ich wersję cyfrową (na płycie CD) oraz kartę zgłoszenia którą można pobrać ze strony konkursu. Filmy i powiększenia trzeba wysłać na adres Travel Photographer of the Year Ltd, 20 Yew Tree Courtyard, Framlingham Road, Earl Soham, Suffolk IP13 7SG – Wielka Brytania.

Zwycięskie prace poznamy 6 grudnia 2014, natomiast wystawa pokonkursowa  będzie zaprezentowana w londyńskiej siedzibie Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w lipcu i sierpniu 2015 roku.

http://www.tpoty.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.