Leica Street Photo 2014. Wystawa w Leica Gallery Warszawa

Leica-Street-Photo-2014_3
Wczoraj odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy „Leica Street Photo”. Napłynęło 2659 fotografii, niestety przedsięwzięcie to cieszyło się mniejszym zainteresowaniem niż rok temu kiedy to zgłoszono prawie 4 tysiące prac. Wówczas nagrodą główną był aparat Leica D-lux 6 Edition G-Star RAW i kupony o wartości 1000 zł na zakupy kolekcji G Star Raw.

W edycji 2014 laureaci mieli tylko zagwarantowaną publikację zwycięskich zdjęć na stronie GUP Magazine czy w numerze BLOW Magazine, otrzymali także kolekcjonerską odbitkę fotografii Bogdana Dziworskiego. Ale dla wielu osób to nie nagrody się liczyły tylko sam fakt wzięcia udziału i być może zaistnienie w środowisku. W poprzednich latach laureatem był m.in. Tomasz Lazar, ale także Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Izabela Urbaniak, Adrian Wykrota, Mariusz Janiszewski, Tomasz Ślesicki i Mateusz Sarełło.

Leica-Street-Photo-2014_1
W tym roku w przeglądzie polskiej fotografii ulicznej jury wyłoniło dwadzieścia dwa zdjęcia, wśród ponownie nagrodzonych znajdziemy m.in. Adriana Wykrotę, uhonorowano Mariusza Foreckiego, na liście zwycięzców znajdziemy osoby mniej znane: jest Artur Pławski, Igor Pisuk, Klimanjaro Błażejewski, Krzysztof Bednarski, Krzysztof Wójcik, Lucia Pagano, Łukasz Czerniawski, Maciej Fuchs, Marcin Sudak, Marcin Urbanowicz, Marek Kruk, , Monika Krzyszkowska, Robert Mainka, Wiktoria Wojciechowska, Wojciech Ryziński oraz Wojciech Fangrat. Wyróżnienie jest dla nich szansą i być może startem w zawodzie.

Leica-Street-Photo-2014_2
Prace fotografów oceniło jury w składzie: Joanna Kinowska, Maciej Dakowicz, Maciek Nabrdalik, Wojtek Wieteska, Monika Chmielarz (magazyn BLOW), Krzysztof Candrowicz (Fotofestiwal w Łodzi), Tomasz Kulbowski (fotograf), Erik Vroons (GUP Magazine). Oczekiwano na prace niepozowane, pokazujące unikalne momenty, żdjęcia niekoniecznie musiały powstać na ulicy. Chodziło raczej o spostrzegawczość, refleks i wyobraźnię. Jury szukało mocnych ujęć, a więc takich, które nie potrzebują dopowiedzeń, przyciągają uwagę precyzją. Każdy więc uczestnik mógł nadesłać do pięciu prac powstałych w ostatnim roku. Może niezbyt poważnym miejscem jest sposób przyjmowania prac – miejscem rozgrywania konkursu był fanpage Leica Camera na Facebooku. Ale może to znak czasów że takie działanie ma służyć też budowaniu fanpage’a firmy i rozwijaniu marki na rynku.

Leica-Street-Photo-2014_4
Parę słów o konkursie, który odbywa się od czterech lat. Widać, że się zmienia np. rok temu dodano nową kategorię. Tegoroczne nagrodzone prace niestety rozczarowują, mimo że jury tłumaczy że formuła ewoluuje i zmienia się zakres konkursu i tematyka. Mniej jest zatem ujęć przedstawiajacych zachowania zwykłych osób z ich codziennym życiu. Znikły zdjęcia na których zobaczymy człowieka przyłapanego na gorącycym uczynku czy chwilach zapomnienia. Mniej jest cierpliwości w „polowaniu” na kadr, zwracaniu uwagi na odpowiednie światło, czy porę roku i dnia. Jest za to dużo emocji, które powinny nieść za sobą jakąś historię. Być może wśród nadesłanych zdjęć a nie dopuszczonych do wystawy więcej znajdziemy prac które można określić mianem fotografia uliczna.

Wystawę będzie można oglądać do 5 października 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.