Katowice w obiektywie 2014.

Katowice-w-obiektywie1 Urząd Miasta Katowice oraz ZPAF Okręg Śląski ogłosiły konkurs fotograficzny, w którym nagrodą jest udział w wystawie i publikacja na łamach kalendarza. Do zdobycia są też tablety multimedialne i czytnik do e-booków, a także udział w warsztatach fotograficznych. Prace można przesyłać do 29 września.

To kolejna edycja konkursu, który można uznać za sprytną inicjatywę wydziału promocji miasta – uzyskuje się darmowy dostęp do stosunkowo dużej ilości zdjęć które można opublikować na łamach kalendarza, czy innych materiałach promocyjnych. Oczywiście jest wystawa, skromne nagrody ale wystarczy znaleźć sponsora. Znając realia kalendarz Urzędu Miasta bez takiego przedsięwzięcia pewnie by nie powstał, bo mało środków, skomplikowane procedury z prawami autorskimi, zgody, opinie itd. Tak więc jest konkurs który potem tworzy wystawę. Rok temu tematem wiodącym były „Cztery pory roku”, do ekspozycji wybrano 40 zdjęć które były pokazywane w Galerii Katowice i w warszawskim ZPAF-ie. Odbyło się też głosowaniu internautów, zdobywczyni największej ilości głosów została zakwalifikowana do udziału w warsztatach fotograficznych, trzy osoby otrzymały nagrody rzeczowe.

Katowice-w-obiektywie2
Tegoroczny tematem konkursu są „Kolory miasta”. Spośród zgłoszonych do fotografii jury zakwalifikuje 60, które zostaną opublikowane na stronie http://www.katowice.eu i poddane ocenie internautów. Autor, którego praca otrzyma największą liczbę głosów, weźmie udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez ZPAF. Zostanie wybranych także 40 zdjęć, które stworzą wystawę, trzy osoby otrzymają nagrody rzeczowe ale w takiej wysokości aby nie odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.

Każdy może nadesłać trzy pojedyncze zdjęcia w formie cyfrowej, wyklucza się cykle i zestawy. Będą przyjmowane pliki o minimalnej rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli, zapisane w formacie w JPG albo TIFF. Każda praca musi posiadać tytuł, w komplecie powinno być dołączone oświadczenie o prawach autorskich. Obróbka zdjęć może polegać jedynie na działaniach odpowiadających zabiegom stosowanym w ciemni fotograficznej, polegających na rozjaśnianiu, zmianie kontrastu. Wszelkie inne np. fotomontaże czy wielokrotna ekspozycja są niedopuszczalne. Fotografie można nagrać na płytę CD/DVD i dostarczyć do Urzędu Miasta Katowice, Wydział Promocji, ul. Rynek 13, I piętro, p. 115. Można je też przesłać elektronicznie na adres konkurs@katowice.eu.

Niestety, to co zdumiewa w tak dobrze opracowanym regulaminie konkursu to brak całkowitej anonimowości autorów. Każdy z nich powinien zgłaszać zdjęcia podając godło natomiast jego dane muszą być utajnione i zawarte w dodatkowej, zamkniętej kopercie. Po ogłoszeniu werdyktu jury zostaną otwarte i poznamy  nazwiska nagrodzonych. Niestety wydaje się, że na tym etapie została złamana zasada bezstronności oceniania.

Dodatkowe informacji są udzielane pod nr. telefonu 32 2593 857.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.