Digital Camera Polska. Wydanie październikowe.

DCP-10-2014_1
W kioskach jest już wydanie 10/2014 Digital Camera Polska. To „urodzinowy” numer który ukazał się z podwójną okładką. Tematem przewodnim są zakończone niedawno targi fotograficzne Photokina 2014, ale na uwagę zasługuje „Wielki pojedynek Canon i Nikona”.

Digital Camera Polska ma już cztery lata, czasopismo praktycznie zdominowało rynek magazynów fotograficznych, ale należy też pamiętać, że jest ono mocne słabościa konkurencji. Foto zawiesiło działalność, DFV ma kłopoty i wychodzi sporadycznie  (chociaż ostatnie wydanie specjalne całkiem, całkiem…).  Widzą to reklamodawcy (w obecnym wydaniu jest sporo ogłoszeń i artykułów sponsorowanych), ale także organizatorzy konkursów i wystaw. O patronat DCP nad imprezą obecnie niełatwo.

Ale wydawca jakby tego nie zauważał i zaczyna numer październikowy działem HotShots. Na 8 stronach zostały opublikowane najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year, a autorzy opowiadają o kulisach ich powstania. Ponadto, w tym wydaniu znajdziemy moc porad dotyczący wykorzystania sprzętu i poprawy warsztatu fotograficznego.

DCP-10-2014_7
Dział „Strefa sprzętu” został zdominowany przez nowości zaprezentowane na Photokinie. Na dziesięciu stronach umieszczony opis m.in. Nikona D750, Canona EOSa 7D MKII, Samsunga NX1, Fujifilm X100T, Olympusa PEN E-PL7, Panasonika Lumix GM5 i LX100 (ilość omawianych produktów musi budzić podziw gdyż to wszystko zadebiutowało prawie 9 dni temu!). Opisano też kompakty (Fujifilm X30, Canon PowerShot G7 X), oraz omówiono kilka nowych „szkieł” .

DCP-10-2014_4 DCP-10-2014_2
Są też artykuły będące kryptoreklamą („Prosty sposób na tanie drukowanie”, „3, 2,1… selfie!” ), ale tak naprawdę największą „siłą” obecnego wydania DCP są teksty omawiające sylwetki znanych fotografów. Jest rozmowa z Robertem Wolańskim i Volkerem Hinzem który przeprowadziła Olga Drenda, wywiad z Tomkiem Tomkowiakiem autorstwa Macieja Zielińskiego. Na koniec zachęcająco wygląda artykuł Jacka Boneckiego – „Jak złapać wiatr w żagle” który powstał po warsztatach Camera Adventure w sierpniu 2014.

DCP-10-2014_6 DCP-10-2014_3
W części warsztatowej bez rewelacji.  Tradycyjnie jest dział omawiajacy warsztat Photoshopa, a także poradnik w którym autorzy podpowiadają, jak stawiać pierwsze kroki w fotografii ulicznej, oraz jak kreatywnie wykorzystać długie czasy ekspozycji.  Interesująco wygląda artykuł „10 rzeczy do spróbowania od zaraz”, jednak po lekturze stwierdzimy że miks porad nie jest najlepszym rozwiązaniem. Brak tu jakiegoś motytwu przewodniego – jest trochę o portrecie, fotografii ślubnej i  krajobrazie bez wnikania w szczegóły. Czuje sie pewien niedosyt.

Do obecnego numeru jst dodana płyta CD na której znajdziemy  kolejny odcinek „Szkoły Photoshopa” („Naucz się symulować świetlne smugi. Połącz zdjęcia z różnym czasem naświetlania, tutoriale Photoshopa,  Poznaj sposoby korekcji ekspozycji w Lightroom”), a także przewodnik „Wszystko, czego potrzebujesz, by fotografować budynki. Ogniskowa i kompozycja w fotografii architektury. Połącz zdjęcia z różną ekspozycją, by zbalansować scenę”.

DCP-10-2014_5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.