Sierpniowe wydanie Digital Foto Video. Specjalne

DFV-8-2014_1
W ostatnim czasie czasopismo Digital Foto Video nie ukazuje się regularnie. Kłopoty zaczęły się jakiś rok temu, a wiosną u wydawcy pojawił się komornik. Później była „zrzutka czytelników” i wydawało się, że sytuacja się poprawia. Ostatnio w kioskach był dostępny numer lipcowy (3/2014) który miał być sprzedawany przez dwa miesiące. Kończy się wrzesień i pojawiło się wydanie specjalne. Sierpniowe.

DFV-8-2014_2
Dawniej DFV było najpopularniejszym czasopismem o tematyce fotograficznej w Polsce. Sytuacja zmieniła się po debiucie na rynku „Digital Camera Polska” (a później „Digital Photographer Polska”) i pogorszyła się w ostatnim roku. Pojawiły się numery łączone, można było odnieść wrażenie, że każdy jest robiony w pośpiechu, a publikowane testy sprzętu stały się mniej wnikliwe. Potem były problemy z prenumeratą i dostępnoscią czasopisma. Niestety, po nieudanej zrzutce wydawca chyba zmarnował zgromadzony kapitał zaufania czytelników. Teraz próbuje to wszystko naprawić, ale jakoś nieskładnie. Nie ukazują się „normalne wydania”, prenumeratorzy skarżą się na brak informacji i niewywiązywanie się z zobowiązań. Być może zapowiadany zlot czytelników przyniesie przełom.

DFV-8-2014_4
DFV-8-2014_3
Mamy więc ostatnie wydanie specjalne. Nie znajdziemy w nim testów i opisów aparatów, nowości, wywiadów i stałych działów takich jak „Fotoocena”, „Galeria” „Kalendarium”, czy „Listy do redakcji”. Obecny „gorący” numer to zbiór podstaw wiedzy o fotografii które ukazały się w przeszłości w dziale „Zielone Strony”. Ale tego ciepła nie jest zbyt wiele – wydawca próbuje ponownie sprzedać to co wyprodukował rok, czy dwa lata temu (podobną akcją jest oferowanie na płycie DVD wszystkich dotyczasowych artykułów które ukazały się w czasopiśmia). Przykład poniżej – artykuł z obecnego wydania i sprzed roku. Ten sam tekst, zdjęcie i layout.

DFV-8-2014_6
DFV-9-2013_1Dosyć jednak malkontenctwa, należy przejść do pochwał. Autorami całości jest Piotr Dębek i Ewa Prus, należy przyznać że reprezentują oni bardzo wysoki poziom merytoryczny. Dla nich warto kupować każde wydanie, ich teksty zawsze czyta się „jednym tchem”. Piotr Dębek znakomicie tłumaczy różne zawiłości związane np. z balansem bieli, histogramem i pomiarem ekspozycji. Na uwagę zasługuja też artykuły Ewy Prus związane z obróbką plików RAW.

DFV-8-2014_8 DFV-8-2014_7
Całość godna polecenia, adresowana jest do osób które są mniej zainteresowane opisami sprzętu, czy „Listami do redakcji” które są naprawdę wycinkami z forum DFV.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.