Nowy średniofomatowy dalmierzowiec Mamiya. Wkrótce?

Mamiya-6_1
Pojawiła się informacja, że w przyszłym roku w ofercie firmy Mamiya Leaf ma znaleźć się średnioformatowy aparat dalmierzowy. Zostanie on wyposażony matrycę o rozmiarze 44 x 33 mm wykonana technologii CMOS firmy Sony. To ten sam sensor wykorzystywany w Pentaksie 645Z, Hasselbladzie H5D-50c i przystawce Leaf Credo 50.

Nie wiadomo na ile informacja się sprawdzi, cyfrowe średnioformatowe aparaty dalmierzowe nie będą sie sprzedawały w dużych ilościach. Należy ją raczej traktować na równi z doniesieniami o “średnim formacie” Canona i Nikona. Prawdopodobnie firmy te robiły jakieś “przymiarki” do tego rynku, ale zostały zniechęcone zbyt słabymi perspektywami.

Mamiya-7II_2
Warto wspomnieć, że po zmianach własnościowych które zaszły w ostatnich latach pod marką Mamiya pojawiły się takie produkty jak średnioformatowa lustrzanka z matrycą o rozdzielczości 40 mln. pikseli Mamiya DM40, Mamiya RZ22, Mamiya 645DF, cyfrowe ścianki Mamiya M18, M22 i M31 itd. Zawiązany w listopadzie 2007 roku alians z firma Phase One przyniósł efekty – w 2008 rynku została pokazana Mamiya 645 AF III. Przed tym okresem debiutowała Mamiya ZD i Mamiya 645 AFD II, ale wszystkie powyższe konstrukcje nigdy nie miały nic wspólnego z aparatami dalmierzowymi.

Mamiya-6-MF_1
Ostatni okres ”średniego formatu dalmierzowego” w firmie to lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Mamiya 6 MF zaprezentowana została w 1993 roku, a Mamiya 7II dwa lata później. Zaletą „siódemki” była prostota obsługi przy zachowaniu wszystkich zalet formatu 6 x 7 cm. Aparat jest kamerą systemową (do korpusu można dołączać 6 obiektywów wymiennych) i w stosunku do RB67 i RZ67 był dość lekki dlatego spawdzał się m.in. na dalekich wyprawach. Ale to było prawie dwadzieścia lat temu. W fotografii zaszły zbyt duże zmiany, olbrzymia dostępność różnego cyfrowego sprzętu i oprogramowania do korekcji zdjęć sprawia że trudno uwierzyć, że średnioformatowy system damierzowy będzie rozwijany. Przynajmniej dla rynku zawodowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.