5 Zmysłów. Pauza

Lapis-M_5zmyslow1
W czwartek, 9 października 2014 roku w Klubie Firlej we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Marka Lapisa pt. „5 Zmysłów. Pauza”. Czarno-biały cykl fotografii powstał podczas warsztatów muzycznych dla osób niesłyszących oraz borykających się z problemami słuchu, zrealizowanych w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego „5 Zmysłów. Pauza”.

Marek Lapis zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i fotografią uliczną. Uczestniczył w warsztatach Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop, jest laureatem takich konkursów jak International Photography Awards 2013, Grand Press Photo, Leica Street Photo, BZ WBK Press Foto. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM, publikuje w większości polskich czasopism oraz tygodników opiniotwórczych.

Lapis-M_5zmyslow2 Lapis-M_5zmyslow3
Pokazywane w Firleju zdjęcia powstały w różnych placówkach wychowawczych dla osób niesłyszących, w Studio Orkiestry Amadeus, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, czy w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Lapis przyglądał się i rejestrował w kadrze działania muzyków, muzykologów, specjalistów języka migowego z osobami biorącymi udział w warsztatach. Były to zajęcia z zakresu teorii muzyki, budowy instrumentów, sposobu wydobywania z nich dźwięku, a także ćwiczenia samodzielnej gry na instrumentach. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość dotknięcia powierzchni skrzypiec, wiolonczeli, gitary czy saksofonu. Dzięki temu dźwięk przestał być dla nich pojęciem abstrakcyjnym, a stał się zjawiskiem rozpoznawalnym przez inny zmysł – zmysł dotyku.

Lapis-M_5zmyslow4
Dodatkowych wrażeń dostarczały drgania powietrza oraz drgania powierzchni samych instrumentów, które wprowadzały osoby niesłyszące w świat muzyki i dźwięków. Powstał fotograficzny esej, na który składają się portrety oraz fotografie sytuacyjne. Lapisa interesują ludzie, ich relacje z otoczeniem, z innymi ludźmi oraz z przedmiotami. Zdjęcia niosą ze sobą wiarygodność, radość i empatię zarówno osób fotografowanych – nie dbających o pozę, jak i samego autora zdjęć, który sam stał się uczestnikiem zdarzeń. Fotograf wtopił się w rozgrywane na jego oczach sytuacje, stając się tym samym integralną częścią grupy. Tak, jakby był tam ze swoim aparatem od zawsze i stanowił nieodzowny element rzeczywistości.

Lapis-M_5zmyslow5
Fotografie można oglądać do 18 listopada 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.