Tadeusz Rolke i jego życie artystyczne i towarzyskie.

Rolke-T_zycie3
Już dzisiaj, w poznańskiej Galerii Ego, odbedzie się otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolke pt. Życie artystyczne i towarzyskie. Fotografie z lat 60. To niezwykły dokument czasów tzw. PRL-u.

Tadeusz Rolke to jeden z najciekawszych autorów w historii polskiej powojennej fotografii. Zaczynał od fotografowania tego, co go interesowało, ale od samego początku był to reportaż. Nie chodzenie po ulicach i fotografowanie przypadkowo napotkanych ciekawych obiektów, lecz określenie tematu i wykonywanie zdjęć z nim związanych. Jego praca opiera się na ciągłej, niestrudzonej obserwacji otaczającego świata w poszukiwaniu właściwej chwili zdolnej dzięki obiektywowi uchwycić i zatrzymać ten jedyny i niepowtarzalny moment.

Rolke-T_zycie1
Rolke życie towarzyskie, kulturalne i uczuciowe fotografuje od lat 50. Kiedy w Bajce usłyszał: „A ja pana poznaję!”, z kolei w „Mozaice” przywitanogo słowami „Pamiętam, byłam u pana na warsztatach fotograficznych”. Zdjęcia które będzie można zobaczyć na wystawie to wybór charakterystycznych dla autora ujęć życia artystycznego, ale i towarzyskiego osadzonego w peerelowskich realiach. Jego obiektyw uchwycił to, co dla tych czasów tzw. PRL było nieprzystające. Niezwykła wrażliwość i pogodne usposobienie artysty pozwoliły mu zatrzymać ducha wolności, szczerej radości i afirmacji życia. Dokumentacje prywatek, scen ulicznych, a także pracy artystów i towarzszących im przypadkowych zdarzeń pokazują świat wręcz magiczny. Zdjęcia artystów i relacje z wernisaży, ujęcia nocnego życie miasta i mieszkających w nim ludzi, portrety postaw silnych, charyzmatycznych, pełnych energii – ciągle fascynują i uwodzą.

Rolke-T_zycie4
Rolke-T_zycie2
Wystawę będzie można oglądać do 29 listopada 2014 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.