As far as time and space are concerned…

Tobis-S_As-far-as1
W łódzkiej Galerii FF będzie można już oglądać wystawę fotografii Sławomira Tobisa pt. As far as time and space are concerned…. Ekspozycja potrwa do 31 października 2014 roku.

Sławomir Tobis fotografuje od ponad 30 lat. Jest założycielem Inicjatywy Artystycznej Fine-Print-Photo która swoją uwagę skupia na różnych aspektach fotografii oraz jej styku z innymi dziedzinami. Początkowo interesował się klasycznym krajobrazem i fotografią podróżniczą, w swoim dorobku ma szereg udźwiękowionych serii przezroczy oraz diaporam. Od 2009 roku prowadzi wieloletni projekt fotograficzny i w Puszczy Noteckiej organizuje ogólnopolskie spotkania fotograficzne pod wspólnym tytułem „Opowieści z pogranicza”. Efekty były prezentowane w postaci wystaw w różnych ośrodkach, m.in. podczas FotoFestiwalu w Łodzi, Biennale Fotografii w Poznaniu, Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Poznaniu oraz Festiwalu Białystok Interphoto.

Tobis-S_As-far-as2
Prezentowane w Galerii FF szaro-niebieskie zdjęcia przepełnia spokój i harmonia. Odnoszą się one do bardzo ważnego dla naszego doświadczenia egzystencjalnego fenomenu równoczesnego odczuwania przemijania i trwania. Przełożenie nieustannego upływu czasu na statyczny zapis wydaje się być nierozwiązywalne. Mamy do czynienia z miejscami i sytuacjami, które zostały świadomie powołane do istnienia, ich twórcami lub inicjatorami byli ludzie, którzy kształtując je najprawdopodobniej realizowali jakieś swoje potrzeby. Miejsca owe miały więc sens wynikający przede wszystkim z ich roli służebnej, z pełnienia określonych funkcji we współistnieniu ze swoimi gospodarzami – osobami pojedynczymi lub społecznościami. Poszczególne kadry przedstawiają takie miejsca długo po ustaniu wspomnianej współegzystencji.

Tobis-S_As-far-as3
Dodatkowym zabiegiem autora jest łączenie niektórych zdjęć w dyptyki i tryptyki. Część z tych ułożonych obok siebie fotografii powstała w różnym okresie czasu, w często oddalonych geograficznie od siebie miejscach. Teraz jawią się nam one jako doskonale spasowanie ze sobą części jednego uniwersalnego świata skąpane w księżycowej poświacie. Metafizyczna niezwykłość długiej ekspozycji daje mi szansę na wspólną z Autorem analizę, doświadczanie czasowości i filozoficzny kontakt z rzeczywistością tak zwykłą, a tak fotograficznie intrygującą.

Galeria FF, Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.