Sunpak PZ58X

Sunpak-PZ58X_4
Firma Foxfoto, która jest przedstawicielem m.in. marki Sunpak w Polsce, poinformowała, że wprowadza do sprzedaży lampę Sunpak PZ58X. Nie jest to zupełna nowość, urządzenie zostało pokazane tuż przed Photokiną. Może być alternatywą dla systemowych fleszy Canona i Nikona, kosztuje jedynie 700 zł.

Japońska marka Sunpak istnieje na rynku od 1963 roku kiedy pojawił się „Sunpak 7”. Parę lat temu miała przygody z ustaleniem własności, ale w końcu przeszła do firmy Sea&Sea. Kiedyś konkurowała z nieistniejącym już brendem National i oczywiście z Metzem. Od samego początku konstruktorzy zajmowali się lampami błyskowymi do aparatów fotograficznych, w ofercie są też m.in. lampy pierścieniowe. Nie byli oni jednak zainteresowani sprzętem dla fotografów studyjnych (co nie oznacza to, że do lamp nie można dołączyć np. parasolki czy małe kwadromaty). Ostatnio dostępny był model PZ42X, teraz czas przyszedł na PZ58X.

Sunpack-PZ42-PZ58
Sunpak PZ58X nie jest rozwinięciem PZ42X. Inny jest uklad przycisków, lampa jest mocniejsza no i droższa. Będzie dostępna w wersji do Canona (ETTL) oraz Nikona (i-TTL). Na razie nic nie wiadomo co z modelem który będzie współpracował z aparatami Sony Alpha (z ADI / P-TTL). Być może przyjdzie to z czasem.

Sunpak-PZ58X_3
Obok automatyki możliwy jest tryb manualny i błysk stroboskopowy. Głowica jest regulowana w dwu płaszczyznach (zakres ruchu: 180° lewo/ prawo; 90° góra/ dół), pokrywa zakres błysku od 24 do 105 mm. Palnik wyposażony w wysuwaną nakładkę rozpraszającą (zwiększa się zakres 14-105 mm) oraz osbłyśnik. Do zestawu dodawany jest dyfuzor. Liczba przewodnia lampy wynosi 58 (przy 105 mm/ ISO 100), ma funkcję HSS – synchronizację z krótkimi czasami naświetlania. Umożliwia pracę bezprzewodową zarówno w trybie master (3 grupy), jak i slave z obsługą TTL. Ma wbudowaną fotocele (S1, S2) tak więc może również współpracować z lampami bez zawansowanych funkcji błysku bezprzewodowego. Do jej zalet należy bracketing ekspozycji błysku (FEB), blokadę ekspozycji błysku (FEL), synchronizację na drugą lamelkę, wspomaganie AF. Oczywiście można kompensację ekspozycji wprowadzać też manualnie (+/- 6 EV co 1/3), a także własne ustawienia poprzez nowy układ przycisków i monochromatyczny, 2,2-calowy podświetlany wyświetlacz.

Sunpak-PZ58X_2
Sunpak-PZ58X_5
Lampa posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, jej oprogramowanie wewnętrzne można będzie w przyszłości aktualizować. Zasilana jest 4 akumulatorami typu AA, wystarczy to na około 700 błysków. Czas ładowania w trybie normalnym nie przekracza 5 sek, a w szybkim 2,5 sek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.