Warsaw Photo Days 2014. Za tydzień start!

Warsaw-Photo-Days-2014 Za tydzień w Warszawie rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu fotografii Warsaw Photo Days.  Niestety nie jest to odpowiednik Miesiąca Fotografii w Krakowie, czy nawet łódzkiego Fotofestiwalu. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Identyfikacja”.

Festiwal potrwa do 23 listopada, w programie głównym zaprezentowane zostaną trzy wystawy zbiorowe. Pierwsza nosząca tytuł „Rozpoznanie”, skupia się na kwestii fotografii typologicznej w której autor rejestruje powtarzające się motywy. Druga, „Sygnatura” będzie subiektywnym przeglądem działań na papierze, odbitce czy negatywie, w wyniku których powstają unikalne dzieła fotograficzne stające się sygnaturą – autorskim stemplem. Tematem trzeciej „Miejsca naznaczone” są znaki obecności, ślady wydarzeń, piętna odciśnięte na różnych fragmentach przestrzeni.

Terminarz:

„Rozpoznanie” 

Tomasz Albin, Marcin Kaliński, Michał Korta, Georgia Krawiec, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik, Bartosz Nowicki, Karol Radziszewski, Ilona Szwarc.
adres: Nowe miejsce, Al. Jerozolimskie 51 lok. 2, Warszawa
ekspozycja: 25.10.2014–23.11.2014 (wernisaż: 24.10.2014, godz. 18)

„Sygnatura”
Dorota Buczkowska, Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Andrzej Partum, Andrzej Pawłowski, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Zygmunt Rytka, Piotr Szpilski, Leszek Wesołowski, Bartek Wieczorek, Grupa Łódź Kaliska.
adres: Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15, Warszawa ekspozycja: 14.11.2014–30.11.2014 (wernisaż: 13.11.3014, godz. 18)

„Miejsca naznaczone”
 Anita Andrzejewska, Wojciech Beszterda, Joanna Chudy, Michał Dąbrowski, Andrzej Dobosz, Andrzej Górski, Prot Jarnuszkiewicz, Marcin Jastrzębski, Maciej Jeziorek, Karolina Jonderko, Maciej Nabrdalik, Paweł Żak.
adres: Stara Galeria ZPAF, Pl. Zamkowy 8, Warszawa
ekspozycja: 26.10.2014–23.11.2014 (wernisaż: 25.10.2014, godz. 17)

slideluck-warsaw-2014 W programie tegorocznej edycji WPD znajdziemy „Slideluck Warsaw” czyli publiczny pokaz wybranych w formule konkursowej zestawów fotograficznych lub multimedialnych. Kuratorzy zdecydowali się na prezentację 20 artystów, zostaną pokazane prace m.in. Adriana Wykroty, Magdaleny Franczuk, Katarzyny Kotuli, Sergeja Nowikowa, Moniki Krzyszkowskiej. Wszystkie zdjęcia będzie można zobaczyć w Domu „Bracia Jabłkowscy” w niedzielę 26 października o godz. 16. W konkursie wyłoniono zwycięzcę, pierwsze miejsce zdobył Michał Adamski i jego projekt „Skrywana Rzeczywistość“. Nagrodą jest prezentacja w Galerii Obok ZPAF, wernisaż planowany jest w sobotę 25 października o godz. 18.

slideluck-warsaw-2014_2 W tym roku nowością będzie konkurs „Many hands” który jest adresowany do młodych artystów (do 35. roku życia). Impreza towarzyszącą WPD jest aukcja polskiej fotografii w ramach 13. Edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska a także cykl spotkań „Wszyscy jesteśmy fotografami vol. 2“ (kliknij info). Odbędą się też warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie i wykłady (m.in. Karoliny Puchały – Rojek o twórczości Wojciecha Zamecznika czy Moniki Szewczyk „Album rodzinny XX wieku”.

Podsumowanie: Warsaw Photo Days powstał w 2013 r. z inicjatywy OW ZPAF. Wydaje się, że słabością imprezy jest nie tylko brak wsparcia ze stron firm fotograficznych (czy bogatych sponsorów) co oczywiście w znacznym stopniu wpływa na jakość prezentowanych zdjęć, ale zbyt mała jej rozpoznawalność. Warsaw Photo Days nie ma nawet swojej normalnie działającej strony internetowej, nie wiadomo jakie i kiedy będą imprezy. Informacje pojawiają się zbyt późno i są wybiórcze. Tegoroczny program jest niespójny, niektóre wydarzenia odbywają się w ramach innych projektów (vide „13 edycja Fotografia kolekcjonerska”, czy „Wszyscy jesteśmy fotografami VOL. 2”) i można odnieść wrażenie że tylko zostały doczepione do WPD. Szkoda, że brak jest takich wystaw jak np. „Młoda czeska fotografia” czyli fotografie artystów związanych z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie która była trzy lata temu pokazywana w ramach nieistniejącego już Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Ciekawe jest to, że stołeczne firmy które wspomagają Miesiąc Fotografii w Krakowie czy łódzki Fotofestiwal podchodzą do warszawskiej imprezy z rezerwą. Należy mieć nadzieję, że to tylko odruchy wczesnego okresu niemowlęcego i Warsaw Photo Days się rozwinie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.