Wyniki Wildlife Photographer of the Year.

Wildlife-michael-nick-nicho
W londyńskim Muzeum Historii Naturalnej ogłoszono wyniki konkursu Wildlife Photographer of the Year, w Polsce znanego jako Fotografia Dzikiej Przyrody. Zwyciężył Michael „Nick” Nichols, jego zdjecia lwów zostały wykonane w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii.

Gala cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów, gdyż była na imprezie księżna Kate, a także David Attenborough. Wystawa jest końcowym rezultatem najbardziej prestiżowego i największego na świecie konkursu fotografii tego rodzaju, organizowanego przez BBC Wildlife i Natural History Museum w Londynie.

Wildlife-alexander-badyaev
Pierwsze miejsce jest chyba zasłużone, Michael „Nick” Nichols realizował swój projekt przez dwa lata. Używał różnego sprzętu, najczęściej Canona EOS 5D Mk III. Powstał niezwykły dokument o lwiej rodzinie. Fotografia Nicholsa pokonała ponad 42 tysiące prac z 96 krajów. Autor na co dzień pracuje dla National Geographic. Wcześniej był wolnym strzelcem, został nawet nazwany „Indianą Jonesem fotografii”, mocno zaangażował się w ochronę przyrody. W połowie lat dziewięćdziesiątych głośne były jego dwa reportaże: pierwszy o puszczy Ndoki w Afryce Środkowej („Ostatnie miejsce na ziemi”), drugi o wykorzystaniu małp do badań naukowych.

Wracając do konkursu „Wildlife Photographer of the Year” należy podkreślić, że w tym roku  wiele kategorii zmieniło swoje nazwy oraz nazewnictwo dotychczasowych nagród i wyróżnień w ich ramach. Zamiast pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnienia, jest teraz Zwycięzca kategorii i Finaliści kategorii. Po raz pierwszy w historii ustanowiono nagrodę publiczności (People’s Choice Award). Spośród tysięcy zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy Jury wybrało 50 i poddało je internetowej ocenie. Wybrano pięć, wśród nich jest fotografia polskiego autorstwa (Marek Kosiński „Jelenie i żurawie”). Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year (Młody Fotograf Roku Dzikiej Przyrody) zdobył osmioletni, Carlos Perez Naval, Jego zdjęcie, wykonane w pobliżu rodzinnego miasta Torralba de los Sisones w Hiszpanii, przedstawia skorpiona w promieniach słońca.

Wildlife-carlos-perez-naval Wildlife-bence-mate
Większość nagrodzonych uczestniczy w Wildlife Photographer of the Year od wielu lat. Weźmy np.  węgierskiego fotografa Bence Máté, który wygrał w kategorii „Ptaki” (powyżej). Zajmuje się on fotografią przyrodniczą od 2004 roku, dziewięć lat temu jury doceniło jego zdjęcie dudka („Dudek, żywiciel rodziny”), póżniej „Mrówcze cuda”, a w edycji 2011 nagrodzono jego zbiorowy portret pelikanów z jeziora Kerkini w Grecji.

Wildlife-cristian-vizl
wildlife-raviprakash wildlife-ary-bassous wildlife-bruno-d'Amicis wildlife-francisco-negron
Laureaci w poszczególnych kategoriach (dawne pierwsze miejsce):

Ssaki: Alexander Badyaev (Rosja / USA),
Ptaki: Bence Mate (Węgry),
Płazy i gady: Raviprakash SS (Indie),
Bezkręgowce: Ary Bassous (Brazylia),
Rośliny i grzyby: Cristian Vizl (Meksyk),
Podwodne gatunki: Indra Swari Wonowidjojo (Indonezja),
Środowiska Ziemi: Francisco Negroni (Chile),
Naturalne Projekty: Patrik Bartuska (Czechy),
TIMElapse: Paul Klaver (Holandia),
Świat w naszych rękach: Bruno D’Amicis (Włochy),
Wildlife Fotoreporter Roku: Brent Stirton (Republika Południowej Afryki),
Rising Star portfolio: Michel d’Oultremont (Belgia),
Portfolio: Tim Laman (USA),
People’s Choice: Marsel van Oosten (Holandia).

Zwycięskie zdjęcia będzie można obejrzeć w Muzeum z innymi zakwalifikowanymi pracami już dzisiaj tj w piątek 24 października. Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2015 roku, później wyrusza w międzynarodową trasę po sześciu kontynentach. Ale w tzw. międzyczasie będzie ją można zobaczyć w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.