Digital Camera Polska. Wydanie listopadowe

DCP-11-2014_11
Jest już 50. numer (listopadowy) polskiej edycji magazynu Digital Camera. Według naczelnego, ma on być wydaniem wyjątkowym. Faktycznie, kika artykułów zasługuje na uwagę. Do nich można zaliczyć m.in. „Cyfrowe odbitki jak dzieła sztuki czyli druk i fotografia według Gary’ego Knighta”, omówienie sylwetki japońskiego fotografa Hiroshi Sugimoto („Naturalna iluzja”), oraz wywiad z legendarnym fotografem prezydentów USA Bobem McNallym („Strzelając do prezydenta”).

DCP-11-2014_8
Niestety, artykuł o Sugimoto pozostawia pewien niedosyt, gdyż powinien zajmować więcej stron. Na próżno szukać w nim cyklu zdjęć „Dioramas” przedstawiający wnętrza sal kinowych, nie znajdziemy też sławnego zestawu „Architecture” na którym rozpoznamy znane dzieła mistrzów architektury ubiegłego wieku. Na osłodę dostajemy wywiad z Wacławem Wantuchem, będzie więc okazja do zapoznania się z jego najnowszymi zdjęciami.

DCP-11-2014_6 DCP-11-2014_3
Tematem przewodnim listopadowego wydania DCP jest fotografia czarno-biała. Poza wyżej wymienionymi artykułami w których twórcy pokazują swoje monochromatyczne zdjęcia znajdziemy m.in. megaporadnik „Siła fotografii … Black & White”, felieton Jacka Boneckiego, test aparatu Leica M Monochrom, kolejny odcinek „Szkoły Photoshopa” oraz porady dotyczący zdjęć portretowych.

DCP-11-2014_5

DCP-11-2014_4
Z artykułów zdjęciowych należy wymienić publikacje nagrodzonych fotografii w 10 edycji wielkiego konkursu National Geographic Polska. Pewnym nieporozumieniem są porady dotyczące fotografii ogrodniczej („Wskocz między grządki”). To chyba już nie ten czas, zbliża się przecież zima. Z kolei z dziedziny sprzętu kilka artykułów zasługuje na uwagę. Jest test Nikona D750 („Ergonomia ponad wszystko”) Krzysztofa Mularczyka, Olympusa E-PL7 („Selfie w dobrym stylu”) Macieja Zielińskiego, oraz poradnik jaki wybrać aparat za najniższą cenę. Do boju stanęły: Canon EOS 1200D, Fujifilm X-M1, Nikon D3300, Olympus PEN E-PM2, Panasonic Lumix DMC-G6, Samsung Smart NX300. Zwyciężył Nikon, nie wiadomo dlaczego w porównaniu zabrakło Sony. W najbliższym czasie należy oczekiwać, że pojawi się test Canona EOS 7D Mark II, Panasonika Lumix DMC-LX100, oraz Samsunga NX1.

DCP-11-2014_9 DCP-11-2014_10
Pozytywną stroną ostatniego DCP jest umiarkowana ilość reklam. Jak na największe czasopismo fotograficzne w Polsce nie jest ich zbyt wiele, gdyż z pewnością ceny ogłoszeń nie należą do niskich. Zostały one bardzo sprytnie ułożone, „wtopione” w artykuły, obok Nikona, Olympusa i Tamrona znajdziemy małe przedsiębiorstwo Opal które jest chyba potentatem fotografii nagrobkowej. Do kompletu brakuje jeszcze firmy Foto-7, Fujifilm i Sony. Z czasem wydawca przekona je, że warto w ten magazyn zainwestować. Wpłynie to z pewnością na cenę i jakość merytoryczną czasopisma. Może będzie mniej artykułów tłumaczonych a więcej rodzimej produkcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.