Fotopodróżnik 2014

Fotopodroznik
Wszystko na to wskazuje, że w tym roku nie odbędzie się akcja poszukiwania fotopodróżnika przez firmę Fujifilm. Ostatnia edycja  konkursu niespodziewanie zakończyła się.

Pomysł konkursu na posadę polegającej wyłącznie na podróżowaniu dookoła świata dla własnej przyjemności nie jest odkrywczy. Warto tu wymienić projekt „Praca Marzeń” z 2010 roku którego organizatorem było Biuro Podróży Exim Tours Polska. Firma oferowała półroczny kontrakt na stanowisku tester destynacji. Zatrudniony miał odbyć 6 wyjazdów do miejsc polecanych na wakacyjny wypoczynek, otrzymywał też wynagrodzenie miesięczne w wysokości 3000 zł. Z kolei w tym roku Luxury Travel Intelligence i VeryFirstTo.com oferowała pracę polegającą m.in. na spędzeniu czasu w luksusowej podróży, odwiedzeniu najbardziej szykownych restauracji czy sprawdzaniu jak mieszka się w siedmiogwiazdkowym Amanie w Wenecji. Budżet tego przedsięwzięcia wynosił 1 mln. USD.

Konkurs Fujifilm zorganizowano z mniejszym rozmachem. Wcześniej nosił nazwę „Praca jak marzenie” i miał za zadanie m.in. sprawdzić jakość aparatów Fujifilm. Laureat pierwszej i drugiej edycji mógł odbyć wymarzoną, 3 miesięczną, opłaconą podróż dookoła świata w czasie której otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 60 tys. złotych. Rekrutacji składała się z kilku zadań, podczas których wybierani byli najlepsi uczestnicy konkursu. Wzbudziła ona oczywiście dużo emocji, w 2011 zwyciężyła Maria Brzezińska, natomiast rok później Kuba Abramowicz z Krakowa. Musiał on pokonać konkurencję liczącą około 2500 osób, ale w trakcie trzech miesięcy podróżowania odwiedził Kambodżę, Laos, Kanadę, Namibię i Zimbabwe. Testował też kilka modeli aparatów dla sponsora m.in. Fujifilm X-S1, X10, HS30EXR, F770EXR, XP150.

zbliz-europe
Zeszłoroczna edycja była już skromniejsza. Zmieniła się nazwa, zmalał budżet przedsięwzięcia, firma opłacała już tygodniowy wyjazd do wymarzonego miejsca w Europie i wypłacała jedynie 2000 złotych. Zadaniem zwycięzcy było przygotowanie reportażu z dowolnie wybranego zakątka Europy. Na pocieszenie uznano, że w 2013 roku odbędą się trzy edycje konkursu. Należało zarejestrować się na stronie http://www.zblizeurope.fujifilm.pl, napisać recenzję dowolnego aparatu, sporządzić kosztorys wymarzonej wycieczki i wgrać zdjęcie o zadanym temacie. Konkurs skierowany był zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Zwycięzcą pierwszej edycji została v-ce prezes okręgu łódzkiego ZPAF Izabela Urbaniak, drugą wygrał Bartłomiej Kornacki. Werdykt jury spowodował wiele emocji i oskarżeń. Niektórzy zwiedzeni fotografowie zarzucali komisji że nie zapoznała się zw wszystkimi zgłoszonymi materiałami. Poddawano też w wątpliwość wybór Amsterdamu jako „najbardziej oryginalnego miejsca w Europie”. Laureata trzeciej edycji nie poznano, niespodziewanie konkurs zakończył się.

Dyskusja dot. konkursu odbyła się na stronie: http://www.myfinepix.pl/pl/forum/4/601576?page=4. Została ona później usunięta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.