Rekordy na 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska

Witkacy_przerazenie
W niedzielę odbyła się kolejna aukcja w ramach projektu Fotografia Kolekcjonerska. Padł rekord – zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) „Przerażenie wariata” z 1931 roku zostało wylicytowane na kwotę 80.500 złotych. To jedna z najdrożej sprzedanych fotografii na polskim rynku.

Aukcja miała miejsce w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Sprzedano prawie sześćdziesiąt procent wystawionych prac za 250 tysięcy złotych. Od wielu lat faworytem jest Witkacy – podczas poprzedniej licytacji dwa zdjęcia jego autorstwa „Zastrzyk narkotyczny” z 1931 roku, uzyskały najwyższą cenę. Na tegorocznej, „Przerażenie wariata” trzykrotnie przekroczyło cenę wywoławczą. Warto zaznaczyć, że niecałe dwa lata temu zdjęcie to zostało sprzedane w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s za 10 tysięcy USD.

Ilona_szwarc_americangirls
Do rekordzistów warszawskiej aukcji można też zaliczyć pracę Ilony Szwarc „Kayla, Boston, Massachusetts”, z serii „American Girls” (16.000 zł), oraz Rafała Milacha „Bez tytułu” z cyklu ,”7 Rooms” (14.000 zł). Wysoką cenę uzyskały również „Nedda” Ryszarda Horowitza (8.000 zł) oraz zestaw czterech zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego „Horyzont z punktami” (7.500 zł). Zainteresowaniem cieszyły się też zdjęcia Zbigniewa Dłubaka, Edwarda Hartwiga i Bronisława Schlabsa, którego obie z wystawianych prac sprzedano za 5.000 i 6 000 zł, przy cenach wywoławczych 2 800 i 3 000 zł.

Horowitz-R_Nedda
Mroczek-A_ksiaze-i-zebrak
Wśród zdjęć, które uzyskały największe przebicie w stosunku do cen wywoławczych znalazły się między innymi zdjęcia: Zofii Rydet „Zagłada” z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni”, Andrzeja A. Mroczka „Książę i żebrak” oraz Stefana Arczyńskiego „Trzecia fala”.

Niesprzedane fotografie można nadal kupić, informacje są udzielane pod telefonem 506 122 445, 516 106 073, lub drogą mailową aukcje@artinfo.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.