90 milionów Nikkorów.

Nikkor90mln_2
Koncern Nikon poinformował,  że pod koniec października wyprodukował 90 milionów obiektywów przeznaczonych aparatów Nikon z wymienną optyką. Wśród nich są też stałki i zoomy przeznaczone do bezlusterkowców Nikon 1.

Świętowanie kolejnej ilości wyprodukowanych „szkieł” stało się tradycją Nikona. W listopadzie 2011 roku podano, że firma w swojej historii wypuściła na rynek 65 milionów Nikkorów. Potem było coraz szybciej: 70 milionów (czerwiec 2012), 75 milionów (listopad 2012), 80 milionów (czerwiec 2013) i 85 milionów (styczeń 2014). Prawdopodobnie bariera 100 milionów padnie w listopadzie przyszłego roku, chociaż jak łatwo zauważyć, dynamika przyrostu produkcji spada. Większość „szkieł” to tanie kity, ale coraz lepsze jakościowo. Przy okazji obecnego „święta” podkreśla się, że łączna liczba obiektywów wyposażonych w cichy silnik SWM (Silent Wave Motor) osiągnęła liczbę 50 mln sztuk.

Nikkor90mln_1
Historia Nikkorów nie jest dla Nikona zbyt chwalebna, gdyż produkty te pojawiły się dzięki nawiązaniu współpracy z Canonem. Firma ta produkowała aparaty ale nie miała dobrych obiektywów. Najbliższym partnerem był Nippon Kogaku, który od 1932 roku eksperymentował z pierwszą „stałką” 50 mm f/3,5. Pojawił się on pod nową wówczas nazwą: „Nikkor”. Wtedy nie wszedł do seryjnej produkcji gdyż w Japonii nie wytwarzano żadnego aparatu małoobrazkowego. Dopiero współpraca z wcześniej wymienioną firma spowodowała, że w 1937 roku pojawiły się trzy inne obiektywy: 50 mm f/4,5, 50 mm f/2,8, 50 mm f/2,0. Udowodniły one, że są w stanie dorównać analogicznym konstrukcjom tak renomowanych europejskich firm jak Carl Zeiss czy Leitz. Modyfikowany i unowocześniany bagnet „F” od lat czterdziestych ubiegłego wieku stał się symbolem bardzo uniwersalnej optyki o najwyższej jakości. W latach pięćdziesiątych Nikkorami fotografowała już duża część zawodowców.

W materiałach prasowych Nikon przy okazji przypomina rok 1959, w którym powstał Nikon F, a wraz z nim seria „A” obejmująca 25 obiektywów w tym NIKKOR-S Auto 5 cm f/2. Warto zaznaczyć, że w produkcji obiektywów Nikon (Nippon Kogaku) zawsze był liderem technologii. W latach sześćdziesiątych opracował m.in. próżniowe napylania powłok przeciwodblaskowych, nazwanych NIC (Nikon Integrated Coating). Pojawiła się dzięki temu nowa rodzina obiektywów: seria C (coated). Z kolei pierwszym „szkłem” wyposażonym w układ SWM był Ai AF-S Nikkor 300 mm f/2.8D IF-ED z 1996 roku.

Kiedyś Ken Rockwell sporządził kiedyś listę najgorszych i najlepszych obiektywów Nikona jakimi przyszło mu fotografować. Pierwszą otwierał, produkowany w latach 1963-1976, Zoom-NIKKOR Auto 43-86 mm f/3,5, natomiast najlepszym, według niego, jest stałoogniskowy 50 mm f/1.8D AF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.