Nobuyoshi Araki w Leica Gallery Warszawa

Nobuyoshi-Araki_3
Już po otwarciu wystawy w Leica Gallery Warszawa. Zostały pokazane zdjęcia których autorem jest japoński fotograf Nobuyoshi Araki. Wiele jego fotografii to zdjęcia erotyczne, o niektórych mówi się nawet jako o pornograficznych.

Ten Andy Warchol japońskiej fotografii jest autorem prac pięknych a jednoznaczne wstrętnych i obscenicznych. Łączy symbole kulturowe Wschodu i Zachodu, wulgarność z wielką delikatnością. Studiował fotografię, później pracował w agencji reklamowej Dentsu. Jego zdjęcia kolorystycznie oszałamiające, są ostre w wyrazie i erotycznie niepokające. To samo można powiedzieć o kompozycji, świetle i modelkach o niezwyklych twarzach. Zobaczymy ciała kobiet związanych według sztuki Kinbaku, odważne akty, kwiaty i jedzenie przedstawione w erotyczny sposób, a także dokument z życia i śmierci jego żony. Fotografiom towarzyszy artystyczna zabawa, słowem autor swoją twórczość nazywa Ararchią, pokazy slajdów Arakinemą, fanom rozsyła Arakiss. Jego fotografie ukazują typową samczą naturę meżczyzny japńskiego, gdzie seks jest częścią życia.

Nobuyoshi-Araki_1
Sztuka Arakiego od lat broni się wartością artystyczną, jego prace wywoływały protesty i chciano je cenzurować. Fotograf czerpie z bogatej japońskiej tradycji przedstawień erotycznych i rysunków shunga, redefiniuje klasyczną estetykę Dalekiego Wschodu i nawiązuje dialog z rysunkami Ukyo-e Katsushike Hokusaia, którego dokonania są bliskie artyście. Nie chowa się też za obiektywem, wielokrotnie widzimy go na zdjęciach, czasem fotografującego z bliska części intymne modelek, czasem zaangażowanego w dziwaczne, absurdalne scenki.

Nobuyoshi-Araki_2
Wraz z wernisażem Arakiego została otwarta wystawa „Kinky city” Pawła Jaszczuka. Uwidocznił on życie erotycznych klubów, imprez S-M, fetysz barów w Tokio. Obie wystawy można oglądać do 14 grudnia 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.