Walker Evans. A Life’s Work

Walker-Evans-Berlin1
W Berlinie jeszcze trwa Europejski Miesiąc Fotografii. Centrum festiwalu znajduje się w dawnym Muzeum Kennedych przy Bramie Brandenburskiej, ale ekspozycje zdjęć są w całym mieście. W ifa-Galerie Berlin można zapoznać się ze współczesną fotografią białoruską, Fotogalerie Friedrichshain prezentuje prace Mariusza Kubielasa inspirowane twórczością Brunona Schulza, w Instytucie Polskim można oglądać wystawę „Stocznia” Michała Szlagi poświęconą rozbiórce Stoczni Gdańskiej. Niestety, w Martin-Gropius-Bau kończy się dzisiaj ekspozycja zdjęć Walkera Evansa.

Walker-Evans-Berlin5
Walker Evans znany przede wszystkim z fotografii które w latach Wielkiego Kryzysu wykonywał dla Farm Security Administration, a wcześniej dla Resettlement Administration. Celem tej organizacji kierowanej przez Roya Strykera, było m.in. tworzenie dokumentacji fotograficznej. W latach 1935-38, fotograf rejestrował więc przemiany społeczne spowodowane kryzysem gospodarczym. Aparat nie miał służyć artystycznym poszukiwaniom czy osobistej ekspresji, ale być narzędziem pomocnym w zbieraniu informacji. Czarne-białe zdjęcia wykonane w Pensylwanii miały też za zadanie promowanie polityki New Deal.

Walker-Evans-Berlin4 Walker-Evans-Berlin3
Niezwykle ważnym w dorobku Evansa była praca na zlecenie „Fortune” który miał opublikować artykuł o sytuacji farmerów na południu USA. Fotograf przebywał w hrabstwie Hale w Alabamie, ale jego zdjęcia nie spełniły oczekiwań wydawcy i nie zostały zamieszczone w piśmie. Ukończony projekt został odrzucony mimo że zdjęcia zostały opublikowane w formie książkowej zatytułowanej „Let Us Now Praise Famous Men” w 1941 roku. Jego fotografie opisywały dramat i rzeczywistość społeczeństwa Ameryki nękanej Wielkim Kryzysem. Krytyka doceniła je dopiero dwadzieścia lat później. Evans uchodzi dzisiaj za guru amerykańskiej fotografii i jest bez wątpienia tym, kim Picasso był dla malarstwa. Jego prace które charakteryzuje przejrzystość i prostota stylu, zaskakują widza i uświadamiają nam, że nie potrafimy dostrzec pewnych rzeczy.

Walker-Evans-Berlin7
Walker-Evans-Berlin6
Wystawa w Martin-Gropius-Bau składa się z ponad 200 oryginalnych odbitek z lat 1928-1974. Mamy więc zdjęcia pochodzące z wczesnego okresu życia w którym autor wykonał seria ujęć wiktoriańskich domów w Nowej Anglii i Nowym Jorku, zdjęcia z Kuby gdzie fotografował ubogich mieszkańców Hawany. Obok znajomych fotografa, czy krajobrazów z podróży rozpoznamy prace powstałe dla Farm Security Administration. Są też zdjęcia wykonane w 1935 roku przedstawiajace afrykańską sztukę wystawioną w MoMA w celu dystrybucji do szkół i bibliotek, na wystawie znajdziemy też fotografie przypadkowych pasażerów metra wykonane z ukrytej kamery. Projekt ten Evans realizował przez wiele dni w 1938 roku. Jeździł kolejką fotografując przypadkowe osoby z ukrytej kamery. Są też nowsze prace np. seria zdjęć krajobrazowych z Nowej Szkocji, czy Kolorado z końca lat sześćdziesiątych. Jest też portret Roberta Franka.

Walker-Evans-Berlin2 Walker-Evans-Berlin8
Na wystawie wiele prac pokazywanych jest po raz pierwszy, może nie są najwyższego lotu i można je nazwać odrzutami, ale mają wartość kolekcjonerską. Niektóre są słabe technicznie, niedoświetlone a malutki format nie zachęca do oglądania. Mimo wszystko warto, będąc w Berlinie, skorzystać z okazji
i odwiedzić wystawę.

Martin-Gropius-Bau znajduje się niedaleko Placu Poczdamskiego, w ramach Festiwalu jeszcze będzie można ogladać ekspozycję „MemoryLab: Die Wiederkehr des Sentimentalen”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.