Metz składa wniosek o upadłość

Metz-Mecablitz-44-AF-1-52-A
Kolejne przedsiębiorstwo związane z przemysłem foto-optycznym ma kłopoty finansowe. Na początku roku Tamrac, producent m.in. toreb i plecaków fotograficznych, złożył w sądzie wniosek o upadłość aby rozpocząć proces naprawczy (kliknij info). Teraz tą sama droga podąża Metz Werke GmbH.

Metz-mecastudio-tl600-e
W ofercie tej niemieckiej firmy oprócz reporterskich i studyjnych lamp błyskowych znajdziemy m.in. telewizory i systemy nagłośnienia (w przeszłości była ona liderem branży audio np. w 1958 roku jako jedna z pierwszych wyprodukowała sprzęt klasy HiFi). Przedsiębiorstwo zostało założone w 1938 r. przez Paula Metza i początkowo nosiło nazwę TAM (Tansformatoren-und Apparatefabrik). Obecnie znajduje się ok. 20 km na zachód od Norymbergi, w małym miasteczku Zirndorf. Tam też jest dział badawczy firmy a nawet fabryka tworzyw sztucznych.

Metz-Werke
Metz-Werke3
Firma zaczęła działalność od produkcji transformatorów o mocy do 100 kW. Trzy lata po II wojnie światowej, Metz wyprodukował pierwsze radio o nazwie „Postillion”, a w 1952 r. pierwszą lampę błyskową (dla Agfy i Brauna).

Metz-Werke2
Rok później pojawiły się ekrany telewizyjne. System adapterów SCA to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pietnaście lat temu Metz na niektórych rynkach fleszy był liderem (np. w Niemczech 45% udziału). Ale to zaczęło się zmieniać, konkurencja była coraz mocniejsza. Producenci aparatów fotograficznych rozbudowali działy badawcze i wprowadzili nowe modele lamp, podobnie postąpili wytwórcy niezależni tacy jak Sunpak.

Metz---logo
Wydaje się, że największe jednak straty firma ponosiła w telewizorach. Na ostatnich targach IFA pokazano wprawdzie nowe modele (np. sterowane smartfonem 42, 47 oraz 55-calowe Clarea z nagrywaniem filmów jakości HD, łącznością za pośrednictwem sieci LAN i WLAN) ale czy to pomogło? Konkurencja firm elektronicznych z Dalekiego Wschodu była i jest olbrzymia. Metz wprawdzie próbował zmienić ofertę kierując ją do zamożniejszego kliena, ale jak widać plan ten się nie sprawdził. Złożony w Sądzie Rejonowym Fürth wniosek upadłościowy da firmie ochronę przed wierzycielami przez pewien czas. Powinien wtedy zostać wprowadzony program naprawczy. Niewykluczone, że aby obniżyć koszty, dotychczasowa produkcja zostanie przeniesiona np. do Chin. Pracę straci 500-600 osób, Metz nie będzie się mógł posługiwać hasłem „Made in Germany”.

Jeżeli „plan ratunkowy” się nie powiedzie, Metz nie będzie się kojarzył z fotografią. Podobnie jest z marką National, flesze te kiedyś były bardzo popularne i miały renomę. Ich producentem była Matsushita Electric (obcnie Panasonic Corporation).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.