Pieśń z aluminium

Piesn-z-aluminium1
Już po otwarciu wystawy ”Pieśń z aluminium” w warszawskim w Rastrze. Składają się na nią m.in. fotografie Pawła Pierścińskiego dokumentujące pracę świętokrzyskich zakładów metalurgicznych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a także cykl fotografii Jana Smagi “MSNKDT”.

Pierscinski-P_kieccz-p_1
Można też zobaczyć prace plastyczne niekoniecznie związane z fotografią. Są pokazywane rzeźby Krzysztofa M. Bednarskiego, obrazy Mariana Bogusza i Przemysława Mateckiego i instalacje Piotra Łakomego. Jednak najciekawsze są zdjęcia Pierścińskiego pochodzące z cyklu „Kielecczyzna Przemysłowa”. Większość z nich powstała w hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim, autor w fabrycznych halach intuicyjnie odnajduje zgeometryzowane kompozycje o dynamicznej strukturze i pogłębionej ekspresji. Ludzie zostali wpisani w nieokreślone, abstrakcyjne tła wypełnione różnymi płaszczyznami i figurami. Pierściński postaciom hutników przypisuje twórczy rys, przedstawiając ich jako zmagających się z abstrakcyjną materią wytwórców formy.

Pierscinski-P_kieccz-p_2
Pierscinski-P_kieccz-p_3
Przewrotną puentą tych paraleli jest cykl fotografii Jana Smagi “MSNKDT”. Na początku 2010 roku dokumentował on plac Defilad, skupiając się na „wraku” po Halach Kupieckich KDT. W opuszczonej, blaszanej strukturze kupieckiej hali Smaga wypatruje luźnych fragmentów kontrukcji czy odpadów, którym – nie bez ironii – nadaje nową funkcję artefaktów, antycypując powstanie w tym miejscu gmachu przyszłego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wystawa portwa do 24 stycznia 2015 roku. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.