Jest już wydanie grudniowe Digital Camera Polska.

DCP_12-2014_ok
Jeszcze jest listopad a już pojawił się numer grudniowy Digital Camera Polska. Trafił on do dystrybucji terminowo i bez opóźnień, a prenumeratorzy otrzymają magazyn lada chwila. Tematem przewodnim obecnego wydania jest fotografia krajobrazu, chociaż najwięcej radości musi budzić test Canona EOS 7D Mark II.

DCP_12-2014_1
To pierwszy, obszerny artykuł o tym aparacie dostępny w polskiej prasie fotograficznej. Jego autorem jest redaktor naczelny czasopisma Maciej Zieliński. Stara się on przedstawić nowego Canona jak najbadziej obiektywnie, ale czy mu się to udaje? Test zajmuje zaledwie sześć stron i jest to zdecydowanie za mało. Po jego lekturze można mieć pewien niedostyt, największym mankamentem jest brak zdjęć pokazujących zalety nowego aparatu który ma m.in. 65 punktów krzyżowych AF i tryb seryjny do 10 kl/s. Przydałoby się także więcej ilustracji zachwalających działanie autofokusa i sprawdzających pokrycie punktów w kadrze. Jedynie co może zadowalać, to porównanie z poprzednikiem. Opublikowane zdjęcia pokazują odwzorowanie obrazu przez sensory przy ISO 100, 800, 3200, 6400, 12800. Pewnym wyjaśnieniem takiego postępowania może być informacja, że według DxOMark, matryca Canona EOS 7D Mark II niezbyt sobie radzi przy niższych czułościach – pojawiają się szumy, jest słabsza kolorystyka i węższy zakres dynamiczny. Ale z tego artykułu to nie wynika.

DCP_12-2014_6
DCP_12-2014_4
DCP_12-2014_5
W tzw. „strefie sprzętu” interesująco zapowiada się test Panasonika Lumix DMC-LX100 oraz modelu X30 firmy Fujifilm. Oba aparaty miały swoją premierę trzy miesiące temu i obecnie są w sprzedaży.  Osoby które mają duże analogowe archiwum zainteresują się poradnikiem „Skanuj sam”. To zbiór podstawowych zasad dotyczących m.in. doboru rozdzielczości skanowania, ustawiania profili, korzystania z niektórych narzędzi poprawiających automatyzację pracy itp. „Strefę sprzętu” kończy test „Małe cudeńka” czyli test jasnych „stałek” do bezlusterkowców. Jest Fujifilm XF 56 mm f/1,2 R, Panasonic 25 mm f/1.4, Nikon 1 32 mm f/1.2, Panasonic 42,5 mm f/1,2, Olympus 25 mm f/1,8, Samsung 85 mm f/1,4 ED SSA, Olympus ED 75 mm f/l,8, Sony T* FE 55 mm f/1,8 ZA. Niestety, irytacje musi budzić materiał reklamowy „Foto News – wydanie świąteczne” który udaje artykuł redakcyjny. Teoretycznie powinien to być przegląd nowinek sprzętowych, ale wyszło inaczej. Omawiane aparaty są znane od kilku miesięcy (lub lat) i nie mają dużo wspólnego z nowością. Prawdopodobnie opisy są niewielkimi, płatnymi ogłoszeniami różnych firm. Jest Olympus PEN E-PL7 (premiera 28.08.2014), Panasonic Lumix DMC-FZ1000 (z 12 lipca), Olympus Tough TG-3 (z 31 marca), Panasonic Lumix DMC-LX100 (z 15 września), Olympus OM-D E-M10 (z 29 stycznia), a nawet Nikon D7100 (z 21 lutego ubiegłego roku).

DCP_12-2014_3 DCP_12-2014_2
Przerywnikiem podczas lektury technicznej może być artykuł „Naga prawda o zdjęciach z Playboy’a”, natomiast na płycie dołaczonej do magazynu znajdziemy m.in. „szkołę edycji w Lightroom – Poznaj wszystkie tajemnice „cyfrowej ciemni”. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.