Fotoikony w Polsce.

Fotoikony
W Domu Spotkań z Historią prezentowana jest wystawa „Fotoikony w Polsce”. Ma ona charakter interaktywny, każdy może głosować na wybrane zdjęcie.

Kuratorkę wystawy jest Joanna Kinowska, która na stałe współpracuje z magazynem „Digital Camera Polska”. Ekspozycja jest podsumowaniem akcji „Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie / Głosowanie” przygotowanej przez Fundację DOC. Przedsięwzięcie to było skierowane do grona ponad 300 osób związanych z kulturą. Należało wybrać grupę zdjęć, które można zaliczyć do ikon fotograficznych w Polsce. Zostały wybrane 42 prace, ponad połowa z nich powstała w Warszawie.

Fotoikony-szlaban
Ekspozycję otwiera zdjęcie Karola Beyera przedstawiające pięciu poległych w trakcie antyrosyjskiej manifestacji 27 lutego 1861 roku. Wśród pokazywanych fotografii jest wiele przejmujących (łamanie szlabanu na przejściu granicznym przez żołnierzy Wermachtu, likwidacja warszawskiego getta, Powstanie Warszawskie) ale także budzących radość i optymizm (pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, rejestracja NSZZ Solidarność, obrady Okrągłego Stołu). Są też scenki z życia codziennego, ale wśród fotoikon zabrakło kilku ważnych zdjęć. Nie znajdziemy fotografii z polskiego października, wydarzeń w Poznaniu czy z marca 1968 roku. Dużo jest zdjęć powstałych w ostatnich trzydziestu latach. Niektóre z nich wygrały w nieistniejącym już konkursie Fotografii Prasowej. Najczęściej pokazywane są fotografie Chrisa Niedenthala i Jana Morka.

Fotoikony-Eugeniusz-Haneman
Ekspozycje kończy praca Piotra Grzybowskiego przedstawiająca zniszczenie instalacji „La Nona Ora” („Dziewiąta godzina”) Maurizia Cattelana w warszawskiej Zachęcie. Zastanawiajace dlaczego przegląd zatrzymuje się na roku 2000. Czyżby poźniej nic ważnego się nie wydarzyło?

Fotoikony-Bogdan-Lopienski Fotoikony-Jan-Morek Fotoikony-Jerzy-Gumowski
Zwiedzający wystawę i internauci mogą głosować na wybrane prace. Organizatorzy ekspozycji oczekują na informacje które z prezentowanych na wystawie zdjęć wytrzymały próbę czasu i wciąż budzą wielkie emocje. Szczegóły http://dsh.waw.pl/pl/0_2415

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.