Wymiana matrycy w aparatach Leica

Leica-Schott-S8612
Już od 2010 roku, użytkownicy aparatu Leica M9 zgłaszali problemy z „plamami na czujniku”. Później pojawiły się doniesienia o tym samym zjawisku w modelu M9-P, M-E i M Monochrom. Początkowo firma zalecała dokładne czyszczenia sensora, ale kłopotliwe plamki nie znikały. W końcu Leica Camera AG wydała oświadczenie.

Czytamy w nim, że czujnik w ww aparatach jest pokryty specjalną powłoką Schott S8612, która ulega korozji. Plamy pojawiają się na zdjęciach gdy podczas fotografowania została ustawiona przysłona z zakresu 5,6-22. Rzecz dotyczy pełnoklatkowych sensorów typu CCD, w modelu Leica M (typ 240) z matrycą CMOS nie stwierdzono, aby zjawisko to występowało.

Leica-Sensor_DefectLeica Camera AG przeprasza za utrudnienia, prosi wszystkich właścicieli aparatów w których pojawił się wyżej opisany defekt o skontaktowanie się z działem technicznym. Powinien on wyczyścić matrycę bezpłatnie, w przypadku uszkodzenia czujnika w wyniku korozji, zostanie on zastąpiony nowym. Koszt wymiany wynosi 1800 euro plus VAT, usługa będzie wykonana bezpłatnie jeżeli aparat został kupiony w ostatnich trzech latach. W przypadku starszych kamer klient musi dopłacić od 600 do 1500 euro+VAT.

Powyższa akcja z wymianą matryc przypomina podobną, ale z branży samochodowej. Pięć miesięcy temu BMW wezwał do serwisu właścicieli starszych samochodów serii 3 z powodu występowania w nich usterek w systemie poduszek powietrznych. Naprawiano nawet pojazdy wyprodukowane pietnaście lat temu. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.