Fujichrome Velvia 100F Professional. Koniec produkcji dla „średniego formatu”.

Fujichrome-Velvia_100F_1
Koncern Fujifilm poinformował, że podjęto decyzję o wygaszaniu produkcji diapozytywu Fujichrome Velvia 100F Professional. Materiał od połowy przyszłego roku nie będzie dostępny w ładunkach typu 120, na rynku pozostana jedynie „mały obrazek”.

Fujichrome Velvia 100F Professional jest legendą. Protoplasta został wprowadzony w 1990 roku, wcześniej jedynym materiałem zapewniającym wysokie nasycenie barw, ostrość i kontrast były slajdy Kodachrome. Velvia zmieniła to na dobre i stała się nowym standardem w branży fotograficznej.

Fujichrome-Velvia_1
Diapozytyw charakteryzowała wysoka ostrość, rozdzielczość, drobne ziarno i głębokie nasycenie barw – znacznie przewyższające ówczesne standardy dla filmów o czułości ISO 50. Film miał ponadto znakomite oddanie detali w cieniach oraz głębokie czernie, i można go było forsować o jeden stopień bez utraty balansu barw. Miał też wady m.in. niską czułość, nieprawidłowe oddanie koloru skóry ludzkiej, dlatego niezbyt się nadawał do fotografii portretowej.

Rok 2003 przyniósł zmiany. Pojawia się materiał o oznaczeniu Velvia 100F Professional, który obiecuje to, co w starej Velvii było najlepsze. Wykorzystuje znane technologie z Fujichrome Provia 100F: MCCL oraz MSSC. Ma podwyższoną czułość (ISO 100) i charakteryzuje się niezwykle wysokim wysyceniem fotografowanych barw oraz drobniejszym ziarnem na poziomie Fujichrome Provia 100F i Astia (RMS=8, przy poprzednim 9). Poprawiono także zdolność forsowania filmu, było to możliwe w zakresie od -1/2 do +1EV, przy minimalnych zmianach równowagi barw, a w ostateczności można film forsować nawet o 2 stopnie (naświetlać na ISO 400). Na koniec najważniejsze: poprawione zostało oddanie barwy ludzkiej skóry oraz subtelnych barw, takich jak błękit cyjanowy, błękitna zieleń, żółta zieleń, żółć cytrynowa, purpura.

W swoim czasie Fujichrome Velvia 100F odpowiadła na zapotrzebowanie zawodowych fotografów, Niestety, techologia poszła dalej, materiał nie był udoskonalany. Rozwój fotografii cyfrowej i spadek zapotrzebowania na „średni format” pomógł firmie podjąć decyzję. Diapozytyw będzie konfekcjonowany w formacie 120  jeszcze przez dwa miesiące.

Dla dociekliwych: technologia MSSC (Multi-Structured Sigma Crystal) pozwala uzyskać niezwykle drobne ziarno emulsji. Dzięki temu połączono wysokie nasycenie barw z większą czułością i ziarnem mniejszym od dotychczasowego materiału Velvia. Z kolei technologia MCCL (Multi-Color-Correction Layer) optymalizuje uczulenie spektralne trzech warstw uczulonych na barwy podstawowe (czerwień, zieleń, błękit), dostosowując je do percepcji kolorów naturalnej dla ludzkiego oka.

Inne zastosowane technologie:

1. Technologia X-Coupler: nowe sprzęgacze cyjanowe, po raz pierwszy zastosowane w materiale odwracalnym do fotografii barwnej.

2. Technologie PSHC (Pure, Stable & High-Performance Dye-Forming Coupler).Nowe sprzęgacze barwne stworzone dla Fujichrome Velvia 100F oraz Astia 100F pozwalają uzyskać barwy czyste i stabilne a jednocześnie bardzo nasycone.

3. Technologia V-Coupler: nowe sprzęgacze purpurowe, będące rozwinięciem technologii poprawiających reprodukcję i stabilność barw w kolorowych papierach fotograficznych – po raz pierwszy zastosowane w materiale odwracalnym do fotografii barwnej.

4. Technologia S-Coupler: udoskonalone sprzęgacze żółte, podnoszące jeszcze bardziej jakość reprodukcji i stabilność barw obecnej warstwy żółtej filmów odwracalnych Fujichrome.

Trzy sprzęgacze X, V i S zmniejszają również liczbę wtórnych składników absorpcyjnych, będących główną przyczyną nieczystości barw w materiałach fotograficznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.