Fotografia dzikiej przyrody 2014 już w Polsce!

Wildlife-Photographer-of-th
W Galerii Bielskiej BWA można już ogladać najnowszą edycję światowej wystawy będącej efektem 50. edycji konkursu “Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014”.  Każdorazowo pokonkursowa ekspozycja prezentuje 100 najciekawszych – nagrodzonych i wyróżnionych – zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi.


Wildlife-michael-nick-nicho
Konkurs i wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody” są organizowane od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide. W ostatniej edycji zwyciężył Michael „Nick” Nichols z USA. Jego czarno-białe zdjęcie pt. The Last Great Picture (Ostatni taki wspaniały obraz). zostało wykonane w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii.  Nichols wygrał też w kategorii Czerń i biel, jego praca ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce.

Wildlife-carlos-perez-naval
Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. Stinger in the Sun (Żądło w słońcu), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

WPY_2014_9
Należy zwrócić uwagę, że w ostatniej edycji konkursu zaszły zmiany. Wiele kategorii otrzymało nowe nazwy. Zamiast pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnienia, jest teraz Zwycięzca kategorii i Finaliści kategorii.  Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną – People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Wśród piątki finalistów wybranych przez internautów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. Jelenie i żurawie. Z kolei Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą w kategorii Ssaki za zdjęcie pt. Winter hang-out (Zimowe zawieszenie). Jego fotografia przedstawia pogrążonego w hibernacji nietoperza – nocka rudego – w starym bunkrze z czasów II wojny światowej.

wildlife-lukasz-Bozycki

Wildlife-cristian-vizl
Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród 50. edycji konkursu miało miejsce 21 października 2014 roku w londyńskim Natural History Museum.

wildlife-raviprakash wildlife-ary-bassous wildlife-bruno-d'Amicis
wildlife-francisco-negron  
W 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie – w Polsce można już ją oglądać po raz 13. Inauguracja odbyła się wczoraj w Bielsku-Białej, ekspozycja potrwa do końca stycznia. Następ
nie zdjęcia pokazywane będą w 11 innych miastach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.