Dobre i złe wieści dla Nikona.

Nikon-D750_3
Kilka dni temu Nikon poinformował, że w D750 bada problem niepożądanych zaświetleń widocznych w górnej części kadru. Fakt kolejnej „wpadki” uzmysławia nam, że w chwili obecnej mamy cztery modele Nikona które miały (mają) problemy techniczne.

Rzeczą oczywistą jest to, że wady powinny zostać wyłapane przed opuszczeniem fabryki. W ostatnich dwóch-trzech latach oprócz problemów z Nikonem D750, występowały też kłopoty z D810 (białe plamy) ale są to sprawy chyba mniej istotne niż w D800 i D600. Dla przypomnienia – w pierwszym modelu pojawiały się kłopoty z BF i FF, z kolei w D600 mieliśmy sławną aferę z olejem i kurzem w tle. Na matrycy widoczne były zabrudzenia, co nie było sprawa komfortową.

Nikon-D750_5
Tak czy inaczej firma ma kłopoty. Najważniejszy to problem wizerunkowy, specjaliści od PR boją się aby użytkownicy nie nabrali przekonania, że każdy nowy model który pojawia się na rynku jest niedopracowany. Obawa ta wiąże się z dobra nowiną: Nikon przyznał się że występują kłopoty z D750 ( a także z D810) o wiele szybciej niż w przypadku z D600 i D800. Oczywiście nie obyło się to bez „zgrzytów”. Na początku koncern  nie podszedł do zagadnienia poważnie i zamiast poświęcić siły na wyjaśnianiu problemu radził swoim klientom aby nie kierowali obiektywu w stroną słońca.

Nikon-D750_4
Jest też zła wiadomość. Załóżmy, że rozważasz zakup lustrzanki Nikona ze „średniej półki”. Masz świadomość, że wszystkie wyżej wymienione cztery modele miały lub mają kłopoty. Czy więc kupisz nową lustrzankę cyfrową Nikona natychmiast po debiucie? Chyba nie, będziesz raczej czekał co najmniej kilka miesięcy, aby zobaczyć, czy jakieś problemy techniczne występują. Taka postawa wpłynie oczywiście na poziom sprzedaży „żółtego giganta”.

UPDATE. Firma Nikon poinformowała, że użytkownicy D750 będą mogli zgłaszać się do punktów serwisowych. Zostaną bezpłatnie sprawdzone i naprawione elementy ochronne oraz wyregulowane położenie czujnika AF. Instrukcje składania żądań serwisowych będą podane w odpowiednim terminie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.