Chrisa Niedenthala „1973-1989. Wybrane Fotografie”.

Niedenthal-C_73-89_1
Już jutro w warszawskiej galerii Ney Gallery&Prints zostanie otwarta wystawa Chrisa Niedenthala „1973-1989. Wybrane Fotografie”. Prezentowane zdjęcia zostały opublikowane w albumie który ukazał się w zeszłym roku w wydawnictwie BOSZ.

Niedenthal-C_73-89_6
Książka Niedenthala liczy prawie 300 zdjęć, ale na potrzeby ekspozycji Autor wybrał prace przedstawiajace sceny z życia codziennego i celowo pominął wydarzenia polityczne i polityków. Zobaczymy więc fotografie nie tylko z PRL-u, ale także z Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD, Związku Radzieckiego, Czechosłowacji, Jugosławii, Bułgarii i Rumunii. Są one unikatowym zapisem tamtych czasów. Rozpoznamy Warszawę brudną i szarą bardziej przypominającą  Białoruś, dzień targowy „gdzieś w Polsce”, zmęczonych ludzi w kazańskich trolejbusach i zaparowanych budkach telefonicznych czy żołnierzy na trybunach pilnujących kibiców podczas meczu Legia-Dynamo Tbilisi. Często pokazywane są sklepy: jest np. zdjęcie zapełnionego towarami Peweksu w zestawieniu z „normalną” placówką WPHW. Jest salon meblowy Emilia w którym można było oglądać meble, ale niekoniecznie kupować, czy wreszcie fotografia pustego sklepu mięsnego. Budzi zainteresowanie zdjęcie z Węgier na której zobaczymy syfoniarza na motorze. To chyba już wymarły zawód, odszedł w nicość tak jak podwórkowe kapele czy domokrążcy ostrzący noże i nożyczki.

Niedenthal-C_73-89_3
Niedenthal-C_73-89_4
Niedenthal-C_73-89_2
Niedenthal jako współpracownik „Newsweeka”, a później m.in. „Time” za „żelazną kurtyną” dokumentował siermiężną rzeczywistość. To on zrobił słynne zdjęcie „Czas Apokalipsy” z czołgiem stojącym pod warszawskim kinem Moskwa, które w 1981 r. opublikował „Newsweek”, ilustrując tekst o stanie wojennym. Fotograf przyjechał do Polski w 1973 roku „na kilka miesięcy” i od tego czasu tutaj mieszka i pracuje. To wyjaśnienie pierwszej daty w tytule wystawy. Natomiast rok 1989 to okres politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa.

Niedenthal-C_73-89_5
Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18. Podczas wernisażu zakupić będzie można album- „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” w promocyjnej cenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.