E414 Episode 3 – gumy Wojciecha Małkowicza.

Malkowicz-W_1
W Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu jest prezentowana wystawa fotografii Wojciecha Małkowicza. Warto ją zobaczyć, prace artysty zostały wykonane w technice gumy arabskiej.

Ten sposób uzyskiwania obrazu fotograficznego wynaleziono w połowie XIX wieku. Odkryto wtedy działanie dwuchromianu potasowego na roztwór gumy arabskiej, która pod wpływem światła staje się nierozpuszczalna w wodzie i może być spoiwem dla barwników. Guma arabska to żywica akacji afrykańskiej, w jej skład wchodzi kilka polisacharydów i ich soli. Może być używana w farmacji, a w malarstwie jest spoiwem farb akwarelowych i pasteli. Nosi też symbol E414.

Malkowicz-W_2
Wojciech Małkowicz fotografuje w technice gumy. Realizuje ją od ćwierćwiecza – z przerwami, stąd tytuł aktualnej wystawy E414 Episode 3, obejmującej najnowsze prace z lat 2014–2015. Autor został fotograficznie wychowany w czasach analogowych, ale jest też świadkiem cyfrowej rewolucji w tej dziedzinie. W swojej pracy twórczej wykorzystuje zalety obu technik choć najlepiej czuje się tworząc w szlachetnej technice gumy arabskiej. Dla niego stała się ona autonomicznym środkiem artystycznej wypowiedzi. Pomiędzy grafiką a fotografią, pomiędzy ucieczką a wyzwaniem.

Malkowicz-W_3
Gumy Wojciecha Małkowicza skłaniają do refleksji. Już sam wybór rzadko stosowanej techniki jest gestem znaczącym. Eliminacja wielu szczegółów, istotnych w fotografii dokumentalnej nadaje obrazom wykonanych w tej technice charakter pewnej nostalgii, a szlachetności nie tylko rodzaj użytych materiałów ale ogrom pracy w nie włożonej. Guma jest wrażliwa na wszelkie niedokładności i bardzo chimeryczna, ale cierpliwość i pokorę wynagradza sowicie. Pozwala łączyć niewyczerpane możliwości kreacji z mechanicznym (obiektywnym?) procesem zapisu, tradycję stylu ze swobodą wizji. Wszak fotografia to sztuka patrzenia i kontemplacji obrazu.

Wystawa czynna jest do 16 lutego 2015 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.