Leica R 600 mm f/5 Apo-Telyt za 230 tys. USD.

Leica-R-600mm_1
W serwisie aukcyjnym Ebay nadal można kupić unikalny obiektyw Leica R 600 mm f/5 Apo-Telyt. Jego cena wynosi 230 tys. dolarów, ale mieszkańcy Unii Europejskiej muszą jeszcze zapłacić 20% podatek VAT. Kupującemu przysługuje prawo do zwrotu towaru w przeciągu 14 dni.

Leica-R-600mm_2
Oferowane „szkło” to prototypowa konstrukcja dla systemu Leica R. Obiektyw nigdy nie trafił do produkcji i jest niewymieniany w fachowej literaturze. Został wystawiony na sprzedaż przez firmę Photo Arsenal Worldwid (występuje ona też w różnych serwisach aukcyjnych pod nazwą PhotoAlps GmbH, a jej szefem jest Boris Jamchtchik). Warto zaznaczyć, że ponad rok temu ten sam obiektyw, który nosi numer 172-0001, został sprzedany na aukcji organizowanej przez Stan Tamarkin Rare Camera Auctions. Na wstępnym etapie szacowania sprzętu przeznaczonego do licytacji wyceniono „sześćsetkę” na 15-30 tysięcy USD, ale później cena podskoczyła do 70 tysięcy. Na aukcję, która prowadziła Kathy Nemec-Lucas, trafiły wówczas takie rarytasy jak Leica M4-2 Safari, Leica Noctilux 50 mm f/1.2, oraz Leica M4 KE-7A z obiektywem Elcan 50 mm f/2.

Leica-R-600mm_3
Stan Tamarkin chwali się, że wówczas sprzedano pięć prototypowych „szkieł” (w tym model Leica R 600 mm f/5 Apo-Telyt) za ponad 210 tys. USD. Teraz widać, że nabywca „sześćsetki” postanowił na całej operacji dobrze zarobić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.