Belarus Press Photo 2014. W czwartek wernisaż.

BPP-2014_1
Wojna na Ukrainie odsunęła w cień Białoruś, informacje związane z autorytarnymi rządami prezydenta Aleksandra Łukaszenki, czy przestrzeganiem praw człowieka w tym kraju, nie pojawiają się tak często. Ucieszyć może więc wiadomość o otwarciu wystawy białoruskiej fotografii prasowej „Belarus Press Photo 2014” która będzie miała miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie już w najbliższy czwartek.

BPP-2014_4
Belarus Press Photo to otwarty i niezależny konkurs fotografii prasowej odbywajacy się od 2009 roku u naszego wschodniego sąsiada. Wzorowany jest na World Press Photo, organizatorzy oceniają fotografie pojedyncze i zestawy w kilku kategoriach takich jak wydarzenia, życie codzienne, tradycje, sztuka i rozrywka, przyroda, portret, fotografia mobilna, sport. Zdjęcia na edycję 2015 są przyjmowane do 10 lutego 2015, tymczasem możemy zobaczyć prace z wydania poprzedniego. Wtedy w składzie jury znalazł się Rafal Milach, ale także zwycięzca World Press Photo 2013 Paul Hansen („Dagens Nyheter”). W zeszłym roku był on przewodniczącym w konkursie Grand Press Photo 2014, wszyscy pamiętają, że jego zdjęcie ze Strefy Gazy przedstawiające grupę mężczyzn niosących do meczetu zwłoki dwojga palestyńskich dzieci dwa lata temu wzbudziło kontrowersje. Oprócz nich w jury zasiedli: Wasilij Fiedosienko (Reuters, Białoruś), Maarten Koets (zastępca dyrektora konkursu World Press Photo), Jonas Staselis (Klub Fotografii Prasowej, Litwa), Donald Weber (VII Photo Agency, Kanada), Aleksandr Ziemlaniczenko (Associated Press, Rosja).

BPP-2014_2
Na ostanią edycję „Belarus Press Photo” 93 uczestników zgłosiło ponad 2000 prac. To dużo, dla porównania na nasz konkurs „Grand Press Photo 2014” nadesłano 4,2 tysiąca zdjęć. Po raz pierwszy w historii nie przyznano tytułu Grand Prix, choć konkurencja była spora. Poziom zdjęć był wysoki, fotografowie poruszali ważne sprawy. Białoruś nadal jest państwem w którym opozycja jest zwalczana, demokracja lokalna słaba, prawo bywa stosowane wybiórczo. Ale to chyba na zdjęciach nie jest istotne mimo że kadry z życia codziennego i ważnych dla społeczeństwa wydarzeń odsłaniają dynamiczny i wielowymiarowy portret tego kraju i jego mieszkańców.

BPP-2014_3
BPP-2014_6
Znając zdjęcia z konkursu World Press Photo przyzwyczailiśmy się do widoku nieszczęścia, krwi i przemocy. Natomiast fotografia białoruska jest inna, omawia raczej historię osób i przedstawia pewne zjawiska. Te kadry to notatki o życiu Białorusi i Białorusinów we wszystkich jego przejawach, kronika teraźniejszości, pochwycone ulotne i zachwycające momenty. Przykład z brzegu: zdjęcia pokazujące starszą kobietę (szeptuchę) leczącą modlitwą, odwiedzanie grobów bliskich we wsi Woronich, czy wystawę wypchanych zwierząt. Nie oznacza to, że fotografowane odwrócili się od spraw ważnych, czy politycznych. Ale ich prace są ostrożniejsze, chyba pamietają że album „Fotografia prasowa Białorusi 2011” został uznany przez sąd w Oszmianie za ekstremistyczny. Wtedy wniosek złożyło grodzieńskie KGB uznając że „zawarto tam rozmyślnie wypaczone, nieodpowiadające rzeczywistości wymysły o życiu w Republice Białoruś w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i innych, uwłaczające godności narodowej obywateli”, a dobór materiałów”odzwierciedla tylko negatywne aspekty życia narodu białoruskiego”.

BPP-2014_5
Wśród laureatów edycji 2014 konkursu znaleźli się fotografowie z 11 miast Białorusi (Mińska, Grodna, Dzierżyńska, Krewa, Baranowicz, Żodina, Stołbców, Witebska, Brześcia, Baranowicz i Słucka), pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie mieści się przy ulicy Rajskiej 1. Ekspozycja potrwa do 17 marca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.