World Press Photo – wyniki

Nissen-M_1
Miesiąc temu zakończyło się przyjmowanie zdjęć na 58. edycję konkursu fotografii prasowej World Press Phot. Nadesłano 97912 prac, które zostały zgłoszone przez 5692 fotografów ze 131 krajów. Teraz poznaliśmy wyniki – autorem Zdjęcia Roku został Mads Nissen.

Jury zwróciło uwagę na jego fotografię zatytuowaną „Jon and Alex” która nie dokumentuje żadnego ważnego wydarzenia i nie jest też zdjęciem z miejsca, w którym rozgrywa się konflikt wojenny, czy etniczny. Zostało ono wykonane 18 maja w Sankt Petersburgu i przedstawia gejowską parę w czasie intymnego zbliżenia. Podpis pod pracą mówi o tym, że „życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych lub transseksualistów staje się coraz trudniejsze w Rosji. Mniejszości seksualne doświadczają legalnej dyskryminacji, nękania, a nawet przemocy ze strony grup konserwatywnych i nacjonalistycznych”.

Kowalski-K_toxic-beauty1
Mads Nissen pracuje dla duńskiej gazety „Politiken”, jego zdjęcia w latach 2007 i 2010 wygrywały konkurs Danish Press Photo. Jest on też laureatem Pictures of The Year, oraz World Press Photo 2011. Za Zdjęcia Roku otrzyma 10 tysięcy euro i profesjonalny sprzęt foto firmy Canon. Wśród nagrodzonych znalazł się Kacper Kowalski (praca powyżej). Zdobył on drugą nagrodę w nowej kategorii “Long-term Projects” za swój cykl “Side Effects”. Jego projekt został zrealizowany w Polsce i ma pokazać wpływ człowieka na środowisko.

W tym roku przewodniczącym jury był Michele McNally z The New York Times.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.