25 lat Photoshopa

photoshop-01
Jutro mija 25, rocznica pojawienia się Photoshopa. 19 lutego 1990 roku miała miejsce premiera pierwszej wersji (1.0) aplikacji. Była ona przeznaczona wyłącznie na Macintosha. Z czasem program był dostępny na platformy OS X i Windows.

photoshop-03
Kariera tej rozbudowanej aplikacji graficznej przeznaczonej do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej zaczęła się się w Ann Arbor w stanie Michigan (USA) od prostego programu o nazwie „Display”. Było to pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, ulepszona wersja nosiła już nazwę „ImagePro”. Twórcy, Thomas i John Knoll, zawarli układ z producentem skanerów BarneyScan, program miał być dołączany do każdego urządzenia. Przy okazji doszło do zmiany nazwy z ImagePro na Photoshop, sprzedano około 200 sztuk aplikacji. Nie był to oszałamiający sukces, dlatego we wrześniu 1988 roku nabywcą praw do dystrybucji była rozwijajaca się, założona w sześć lat wcześniej firma Adobe.

photoshop-07
Później już poszło łatwo. Na początku bracia rozwijali program, później pracą nad Photoshopem zajęły się całe zespoły informatyków, Thomas Knoll na zawsze związał się z projektem, natomiast John pojawia sie jako autor tylko do wersji 2.5. Później kontynuował swoją pracę w Industrial Light and Magic (ILM) jako koordynator do spraw efektów specjalnych. Pracował przy takich produkcjach filmowych jak „Star Trek: First Contact” (1996) czy „Star Wars: Episode I – The Phantom Menace”.

ps-cs10
Raczująca firma Adobe stała się z czasem koncernem. Ponad dwadzieścia lat temu przejęła firmę Aldus wraz z należącymi do niej programami After Effects, PageMaker. Umocniło swoją pozycję na rynku oprogramowania DTP (kto jeszcze pamięta cos takiego jak Ventura Publisher) oraz oprogramowania przeznaczonego do tworzenia produkcji telewizyjnych i multimedialnych. Dziesięć lat temu wykupiła Macromedia, producenta znanej aplikacji Flash za 3.4 miliardy USD. W jej ofercie są (lub były) takie programy jak Acrobat, After Effects, InDesign, Illustrator, Reader, FrameMaker. Photoshop był (i jest) nieustannie poddawany modyfikacjom. Od wersji 8.0, stał się częścią pakietu Creative Suite, najnowsze oprogramowanie (Adobe Photoshop CC) dostępne jest w formie abonamentu Creative Cloud.

ps-cc-2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.