Jakimi aparatami wykonano zdjęcia na WPP 2015

Nissen-M_1
Zdjęcia wykonują fotografowie, a nie aparaty. Ten banał jest wciąż aktualny, ale warto zobaczyć jakim sprzętem fotografowali tegoroczni lauteaci World Press Photo 2015.

WPP2015-statystykaNa konkurs nadesłano ponad 97 tysięcy zdjęć wykonanych przez 5692 fotografów. Odrzucono 20 proc. zgłoszeń, wybrano 45 prac, serwis Quesabesde sporządził zestawienie jakim sprzętem zostały wykonane zwycięskie fotografie. Wyniki są podobne do zeszłorocznych – dominuje Canon (prawie 50%), modelem najczęściej wybieranym jest EOS 5D Mark III. Warto zaznaczyć, że tym aparatem fotografuje autor tegorocznego Zdjęcia Roku, Mads Nissen (Berlingske / Scanpix).

WPP2015-Kieran-Doherty
Na drugim miejscu znalazł się EOS-1D X który jest najczęściej wybieraną „puszką” do zdjęć sportowych. Rzecz dziwna, w tej kategorii konkursu Nikon jest w mniejszości, tylko jedną nagrodzoną fotografię wykonano modelem D4S (zresztą we wszystkich kategoriach aparaty Nikona pojawiają się dalszych miejscach). Na tym tle dość osobliwie wygląda Leica M9, która nie jest aparatem reporterskim. Tym modelem rejestrowała turniej wielkoszlemowy Wimbledon 2014 Kieran Doherty. Jej seria zdjęć zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Sport”.

WPP2015-Malin-Fezehai
Wśród używanego przez fotoreporterów sprzętu znalazł się też iPhone. Należy do Maliny Fezehaia która rejestrowała wesele dwóch uchodźców z Erytrei. Jej reportaż zobył trzecie miejsce w kategorii „Życie codzienne”. Podobnie ma się sprawa z kompaktami. Od wielu lat są w mniejszości, w tym roku jury nagrodziło Tomasa van Houtryvea (zdjęcie poniżej) który przyczepił Ricoha GR do drona. Fotografował z powietrza, jego zdjęcia to raczej ćwiczenia z fotografii lotniczej w czerni i bieli.

WPP2015-Tomas-van-Houtryve

WPP2015-Paolo-Verzone
Na koniec większy format, chociaż wydaje się że aparaty te w fotoreportażu się nie sprawdzają. Całe szczeście, że World Press Photo ma kategorię „portret”. Tam pośpiech nie jest wskazany. Dlatego autorzy używali m.in. z Phase One P45 (Paolo Verzone, Agence VU), Hasselblada 500 C/M (Raphaela Rosella). Z kolei zdobywca pierwszego miejsca w kategorii „Bieżące problemy” (Contemporary Issues) Giovanni Troilo uzywał aparatu Mamiya 7. Ciekawostką jest na pewno wynik bezlusterkowców, które zajęły niewielki procent całego rankingu. Występuje tam Olympus OM-D E-M5 i E-M1 (ani śladu Fujifilm, Panasonika, Sony czy nawet Samsunga). Tym ostatnim fotografowała Jerome Sessini (poniżej) i zajęła pierwsze i drugie miejsce w kategorii Spot news (zestawy).

WPP2015-Jerome-Sessini

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.