Fotografowie „Wielkiej wojny” w DSH.

Fotografowie-wojny15
Już za parę godzin w w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Fotografowie I wojny: Brož, Myšička i Rajman.  Zostaną zaprezentowane zdjęcia trzech czeskich fotografów, żołnierzy armii austro-węgierskiej. Większość ich prac powstała na froncie włoskim i rosyjskim.

Fotografowie-wojny12
Z chwila wybuchu wojny Gustav Broz, Jan Mysicki i Jendy Rajman zostali zmobilizowani i trafili na front. Wszyscy fotografowali, Broz początkowo walczył na południu Europy, później trafił na wschód, gdzie powstała większość jego ujęć. Warto wymienić tytuły takich prac jak „W naszej kuchni”, „Skok psa sanitarnego”, czy „Wędzarnia polowa” które obecnie należą do skarbów czeskiej a także światowej fotografii. Z kolei Mysicki walczył w węgierskim Egerze oraz na froncie włoskim. Był dwukrotnie ranny. Rajman miał więcej szczęścia – nie brał udziału w walkach, przez całą wojnę pracował w szpitalu wojskowym w Podmelcu, na terenie dzisiejszej Słowenii i rejestrował tamtejsze życie codzienne. Okrucieństwa wojny widział jednak z bliska, codziennie opatrując poważnie rannych żołnierzy.

Fotografowie-wojny14 Fotografowie-wojny13
„Fotografowie wojny” jest niezwykła prezentacją trzech z pięciu największych czeskich fotografów, którzy służyli w armii austro-węgierskiej. Kiedy parę lat temu nagle pojawił się skromny zbiór unikalnych fotografii nieznanego autora z pierwszej wojny światowej, eksperci mówili o cudzie i odkryciu stulecia, szczególnie, że niewielu jest fotografów tzw. „Wielkiej wojny”. Później dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, kurator wystawy Jaroslav Kucera otrzymał setki szklanych negatywów i błon arkuszowych Gustava Broza i Jana Mysickego, a wnuk Jendy Rajmana, Pavel Hancar przyniósł mu dziesiątki fotografii pocztówkowego formatu autorstwa swojego dziadka. Zdjęcia te o których nie wiedziano przez ponad 90 lat, dzięki pracowitości Jaroslava Kucera i oczywiście szczęściu są znów do obejrzenia, a świat ponownie ma szansę odkryć świadectwo jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń historycznych ubiegłego wieku.

Fotografowie-wojny10 Fotografowie-wojny11Wystawa czynna jest do 29 marca 2015 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.